• WIOSNA

          •        Wiosna przywitała nas zimową aurą. Dzieci jednak postanowiły poszukać wiosennych zwiastunów i niektórym się to udało. Klasa II z zaangażowaniem przystąpiły do przygotowanych zadań. W ramach zajęć plastycznych powstały piękne plakaty obrazujące nadchodzącą wiosnę.

                  Zwiastuny wiosny zostały przybliżone dzieciom w projekcji filmu przyrodniczego. Następnie dzieci brały udział w grze "Znajdź zwiastuny wiosny", gdzie mogły sprawdzić zdobytą wiedzę i ćwiczyć swoją spostrzegawczość.

                 Trzecioklasiści założyli klasowy ogródek. Znalazły się tam kwiaty, warzywa i rośliny poddane projektom badawczym. Uczniowie eksperymentowali i obserwowali. Zastanawiali się czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć. Obserwacje notowali w dziennikach badawczych. Główne pytania to:

            Czy rośliny potrzebują do życia wody? Czy rośliny potrzebują światła? Czy rośliny mogą wyrosnąć na piasku?

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • Wiosna to czas wzrostu roślin – siania i sadzenia. Przedszkolaki z okazji pierwszego dnia wiosny zabawiły się w ogrodników – zasiali rzeżuchę i owies. Owies będzie piękną ozdobą wielkanocnego stołu a rzeżucha dodatkiem do wiosennych kanapek. Dzieci doskonale poradziły sobie z pytaniem, jakie warunki są niezbędne do wzrostu roślin? 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak wsparcia dla osób z Zespołem Downa ubieramy dwie różne skarpetki, które symbolizują "niepasujący" dodatkowy chromosom w 21 parze.

          • 21 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

          • 21 marca to naprawdę niezwykły dzień. Wszyscy wiedzą, że obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Oprócz tego świętujemy jeszcze Światowy Dzień Poezji – święto  ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku.

            Nasza szkoła również włączyła się  w międzynarodowe ruchy poetyckie. Z tej okazji przygotowano gazetkę tłumaczącą istotę poezji i wagę święta. Na gazetce wyeksponowano  wybranych twórców poezji dla dzieci: J. Brzechwę, J. Tuwima, A. Frączek,  W. Chotomską, J. Kulmową, D. Gellner, M. Konopnicką, D. Wawiłow, L. J. Kerna, K. Łochocką.

                                                                 Opracowanie: Czesława Ciejka

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          •       21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki nie do pary, aby przyłączyć się do akcji. Kolorowe skarpetki to symbol nie dopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

                  Wybór 21 marca na obchody nie jest przypadkowy. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za zaangażowanie.

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • 19 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w ,,Międzynarodowym Dniu Matematyki”. Dzień Matematyki był świetną okazją zarówno do dobrej zabawy, jak i utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności.

          • „USKRZYDLENI POEZJĄ”

          •            10 marca 2021roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej dla uczniów klas I – III. Do konkursu zgłosiło się 8 recytatorów. Uczniowie  recytowali znane wiersze polskich poetów; Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Aleksandry Fredry.

                        Komisja konkursowa oceniała: dobór tekstu, interpretację, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.Wybór laureatów był bardzo trudny, ponieważ wszyscy uczestnicy ze wszech miar starali się pokazać prawdziwy kunszt słowa. Wykazali się również bardzo dobrym przygotowaniem pamięciowym. Jury wyłoniło następujących zwycięzców.

            I MIEJSCE – ALEKSANDRA ŚLĘCZKOWSKA

            II MIEJSCE– EMILIA ŁABUZ

            III MIEJSCE – ZUZANNA ŻAK

                                    PIOTR FURGAŁ                 

            WYRÓŻNIENIA: GABRIELA ŚLĘCZKOWSKA,

               FAUSTYNA ŁABUZ,                   

               KAMILA SYPEK,                    

               PATRYK FURGAŁ,

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzców uhonorowano nagrodami książkowymi.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich uzdolnień recytatorskich.

          • 8 marca - Dzień Kobiet

          • 8 Marca wspólnie świętowaliśmy Dzień wszystkich Kobiet i Dziewczynek w szkole. Nasi Mężczyźni sprawili nam ogromną niespodziankę swoją troską, wypowiedzianymi wierszami i pięknymi kwiatami.

            Dziękujemy! Cieszymy się, że wspólnie możemy uczyć się, pracować i dążyć do wysokich celów.

          • 26 LUTY - DZIEŃ DINOZAURA

          • ,,Wielkie gady, chyba wiecie?

            Królowały na tym świecie.

            Ostre zęby i pazury,

            Pochodziły z kredy, z jury…

            Pterozaury latające,

            Plezjozaury pływające,

            Stegozaury ostre kolce,

            Zauropody – ciężkie nogi

            Triceratops miał trzy rogi.”

            26 lutego w naszym przedszkolu odbył się „DZIEŃ DINOZAURA”. Tego dnia dzieci na moment ,,przeniosły się” w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy dawny świat dinozaurów.

          • Ukwiecamy nasze korytarze

          •      W ramach akcji "Dbamy o naszą szkołę" uczniowie klasy trzeciej założyli uprawę grudnika na parapetach szkolnego korytarza. W tym celu przesadzili, rozsadzili wcześniej nasadzone zygokaktusy. To zajęcie sprawiło dzieciom wiele radości. Teraz kwiaty w różnokolorowych doniczkach ozdabiają wnętrze korytarza. Od razu zrobiło się radośniej i prawie wiosennie.

                 Grudnik określany też jako szlumbergera, zygokaktus, raczek, kaktus Bożego Narodzenia jest popularną rośliną doniczkową. Roślina pochodzi z Brazylii, gdzie pojawiła się w koronach drzew lasu deszczowego. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów.

          • 17 LUTY - DZIEŃ KOTA

          • 17 lutego to Dzień Kota. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół. Dzieci obejrzały teatrzyk ,,Kot w Butach”, oglądały ilustracje przedstawiające różne rasy kotów, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Nie zabrakło też wesołych „kocich zabaw”. Podczas zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta jest podkreślenie znaczenia roli kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwienie i zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

          • WALENTYNKOWY CZAS

          •    W poniedziałek 15 lutego otworzyliśmy tajemną walentynkową skrzynkę pocztową. Wszyscy uczniowie z bijącym sercem wyczekiwali na kartki pełne miłych słów i czułości. Dla każdego znalazło się coś miłego. Najwyraźniej wszyscy lubimy się i czujemy jedną wielką rodziną. Dzieci swoim strojem oddały nastrój tego dnia. Trzecioklasiści uczyli się robić walentynkowe kanapki. Wyszły im całkiem nieźle. Nie zabrakło też okolicznosciowych balonów i pamiątkowych zdjęć w walentynkowej fotobudce.

          • 14 luty WALENTYNKI

          • ,,Dzisiaj mamy walentynki

            miejcie więc wesołe minki.

            Uśmiech niech nie znika z twarzy,

            i niech każdy sobie marzy,

            byśmy się kochali wkoło.

            Wtedy będzie nam wesoło!!!

            Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. Serca, serduszka, serducha towarzyszyły nam przez cały dzień, nie zabrakło tańców, toru przeszkód oraz pokazu mody walentynkowej.

          • Dbamy o naszą szkołę

          •       W ramach akcji "Dbamy o naszą szkołę" zaplanowaliśmy różne działania mające na celu upiększenie wnętrza naszej szkoły, aby salę i korytarze stały się wesołe, radosne, przyjazne, sprzyjające miłej nauce i zabawie dzieci. W akcję tę włączyli się również rodzice naszych uczniów.

                 Pani Justyna Ślęczkowska użyczyła swojego talentu artystycznego. I to właśnie dzięki jej pracy korytarz szkolny pokryły przepiękne malowidła. Za tę aktywność pracę i poświęcenie wyrażamy jej ogromną wdzięczność i najpiękniejsze słowa podziękowania.

          • 10 luty - BAL KARNAWAŁOWY

          • ,,W karnawale, w karnawale,

            Dzieci bawią się wspaniale,

            W karnawale każdy chce

            Tańczyć, śpiewać, bawić się."

            Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości, to było głównym celem tego balu.

          • BAL KARNAWAŁOWY

          •      Aby tradycji stało się zadość i w naszej szkole 10 lutego odbył się bal karnawałowy. Dzieci udekorowały salę własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Przygotowały różne stroje. Świetnie bawiły się tańcząc i uczestnicząc w różnych zabawach tanecznych. Nie zabrakło nagród za przebranie i szczególną aktywność taneczną. Dzieci miło wspominają to wydarzenie i żałują, że takie bale nie odbywają się częściej.

          • Najlepsi czytelnicy w I semestrze 2020/2021

          • 4 lutego 2021r. w Szkole Podstawowej w Zabrniu odbyło się podsumowanie czytelnictwa za I semestr i uhonorowanie najlepszych czytelników. Pomimo trwania pandemii, nauczania zdalnego i  utrudnionego dostępu do biblioteki, nie brakowało uczniów, którzy przyjaźń z książką stawiają ponad wszystko.

            Niezmiernie miło nam oznajmić, że NAJLEPSZYMI CZYTELNIKAMI szkoły zostali:

            Przedszkole

            Michał Guła – 53 książek

            Klasy I - III

            Zuzanna Guła - 49 książek

            Gabriela Ślęczkowska – 49 książek                                                                                                                                                                                                                       

            Nasi zwycięzcy otrzymali dyplomy i książki. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych zaszczytnych tytułów.                                                                                                                                                                                                                          

          • 4 luty - Zimowe zabawy

          • Zimowy czas to okazja do zabaw śnieżnych, zarówno na podwórku jak i w sali. Biały puch pozwolił na zabawy w szkolnym ogrodzie. W sali przedszkolnej radości dzieciom dostarczyły zabawy kreatywne z lodem i śniegiem np. rozbijanie zamrożonych kul śniegowych z ukrytymi skarbami, obserwacja lodu i śniegu przy pomocy lupy.

          • 18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka

          • „ – Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek. – Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek: – To mój ulubiony dzień ” 18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu 18 stycznia 1882 roku urodził się A.A. Milne autor książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Christophera. Przygody Krzysia, Kubusia oraz ich przyjaciół : Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygryska, Królika, zarozumiałej Sowa, zna prawie każde dziecko. Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w różnych zabawach oraz aktywnościach muzyczno-ruchowych. Zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku a także poznały kilka przygód mieszkańców Stumilowego Lasu.

          • "Szkolny Przygody Gangu Fajniaków"

          •       Z ogromną radością informujemy, iż klasa III znalazła się w gronie 400 nagrodzonych w konkursie edukacyjnym "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków"! Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody w postaci maskotek. Gratulujemy!!!!