• Dzień Babci i Dziadka

          •          Dzień Babci i Dziadka już od wielu lat jest wpisany w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Jest to niezwykły dzień nie tylko dla uczniów ale przede wszystkim dla ich dziadków. To dzień pełen uśmiechów, radości i wzruszeń. Tak było i w tym roku. W dniu 22 stycznia do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście- babcie i dziadkowie, których przywitała dyrektor szkoły, Pani Dorota Ścibor zapraszając na program artystyczny.

            Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z kasy I i III przygotowały   wspaniałe   występy artystyczne   przepełnione   radością,  śpiewem,  tańcem i muzyką. Koncert wzbogacił Szymon grając na keyboardzie znane i lubiane piosenki. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. 

            Występ artystyczny zakończył się odśpiewaniem „Sto lat” w scenerii super tortu z fajerwerkami specjalnie przygotowanego na tę okazję przez rodziców. Następnie dzieci zaprosiły swoich dziadków do wspólnej zabawy i udziału w konkursach . Chętni dziadkowie i babcie musieli zmierzyć się z niezwykle trudnymi konkurencjami. Babcie przy dopingu wnucząt obierały jabłko starając się, aby obierka była jak najdłuższa. Do następnej konkurencji zaprosiliśmy dziadków, którzy  mieli  zaprezentować swoje umiejętności plastyczne i na papierze narysować swoje wnuczęta. Z kolei babcie ubijały pianę z białek w taki sposób, aby była sztywna i nie wylewała się z miski. Ostatnia konkurencja wymagała od dziadków sprytu i zwinności przy wkręcaniu śrubek . Uczestnicy konkursów poradzili sobie rewelacyjnie i każdy z nich dostał drobny upominek.

                Na zakończenie babcie i dziadkowie otrzymali własnoręcznie przez wnuczkę i wnuczka wykonane prezenty  i wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci. Przy kawie, herbacie i torciku toczyły się miłe rozmowy.

            Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.

          • Konkurs plastyczny pt. „Portret ukochanej Babci i Dziadka”

          •       W styczniu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Portret ukochanej Babci i Dziadka”. Dzień Babci i Dzień Dziadka  były wielką inspiracją dla wielu naszych uczniów do wykonania przepięknych, oryginalnych prac artystycznych. Uczniowie za pomocą dowolnej techniki  zobrazowali bardzo ważne osoby w ich życiu jakimi są babcia i dziadek.

                  Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie.  Spośród 23 prac wyłoniliśmy  dwa I miejsca, dwa II i  dwa III oraz dwa wyróżnienia.

            I miejsce:

            Igor Stochliński - przedszkole

            Kacper Noworolnik klasa I

            II miejsce:

            Zuzanna Guła- przedszkole

            Konrad Łabuz -przedszkole

            III miejsce:

            Lena Kijowska- przedszkole

            Michał Guła- przedszkole

            Wyróżnienie:

            Karol Sypek- przedszkole

            Kamila Sypek klasa I

                 Uczestnicy konkursu otrzymali  nagrody rzeczowe i drobne smakołyki. Prace konkursowe mogły podziwiać na korytarzu szkolnym nasi dziadkowie.  Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w Konkursie Plastycznym i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs plastyczny „Anioły”

          •          W miesiącu grudniu w naszej szkole  odbył się konkurs plastyczny „Anioły”. Dzieci wykonywały anioły, wykorzystując różne techniki i materiały. Wykonane prace ozdobiły szkolną choinkę, która stanęła na dolnym korytarzu naszej szkoły. Przez miesiąc grudzień cieszyła wyglądem tworząc oryginalną dekorację i emanowała świątecznym nastrojem  wszystkich przybywających do szkoły.

                     Anioły były tak śliczne, że komisja konkursowa postanowiła wyróżnić 15 uczestników- wykonawców.       

            Wyróżnieni wykonawcy to: Klasa 0

            Zuzanna Stachura, Zuzanna Żak, Bartek Łabuz, Faustyna Łabuz, Igor Ślęczkowski, Gabrysia Ślęczkowska, Filip Krzyżek

            Klasa I

            Kamila Sypek, Aleksandra Ślęczkowska, Marcin Strzyż

            Klasa III

            Magdalena Miga, Jakub Kapinos, Bartłomiej Kagan

            Klasa IV

            Zuzanna Kupiec, Zofia Polak

            Wszyscy w nagrodę otrzymali dyplomy i świąteczne ozdoby.

          • Finał konkursu o tytuł "MISTRZA SAVOIR VIVRE"

          •            20.11.2018r. dokonano podsumowania konkursu o tytuł MISTRZA SAVOIR VIVRE.

                    Konkurs został zapoczątkowany w październiku czytaniem wierszy traktujących o dobrym wychowaniu.     Następnie wychowawcy  omówili w klasach regulamin konkursu i na różne sposoby kierowali pracą uczniów nad swoim zachowaniem. Przez dwa tygodnie bacznie przyglądali się też swoim wychowankom i odnotowywali odpowiednie uwagi. Wyższy poziom grzeczności był zauważalny na co dzień. Na bazie obserwacji, notatek i przyznawanych punktów wyłoniono zwycięzców, których uhonorowano medalami, dyplomami i nagrodzono słodyczami.

            Zdobywcami zaszczytnego tytułu zostali:   

            wszyscy przedszkolacy, K.Sypek, A.Ślęczkowska, S.Babiec, Z.Kupiec, D.Polak, G.Żak, S.Gadziała, M.Guła i K. Misiak.

                     Gratulujemy. Zawodnicy wykazali się ogromną kulturą zachowania i wysokim poziomem wiedzy o kindersztubie.

            Chociaż akcja dobiegła końca, wszyscy wiemy, że dobre maniery  kształtujemy, pracując nad sobą przez całe życie.

          • Kiermasz taniej książki

          • W dniach 14-16 listopada  oraz 19-21listopada 2018r. w szkole miał miejsce Kiermasz Taniej Książki.

            Można było kupić albumy, poradniki, książki kucharskie, książki historyczne, klasykę polską i obcą,  literaturę współczesną, poezje, powieści dla dzieci i młodzieży, także bajeczki na dobranoc i kolorowanki.  Kiermasz prowadzony był przy współpracy Księgarni i Hurtowni Taniej Książki Tuliszków oraz Księgarni II TOM.

            Kiermaszowi przyświecały trzy cele: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, urozmaicenie form kontaktu z literaturą, kształtowanie nawyków czytelniczych.

          • 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

          •         W naszej szkole 9 listopada 2018 r. cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

                   O godz. 11.00 mieliśmy okazję obejrzeć film pt. Animowana historia Polski ”, a po nim wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”,  uroczyście śpiewając czterozwrotkowy hymn narodowy – „Mazurek Dąbrowskiego”.

               Następnie uczestniczyliśmy w montażu literacko- muzycznym „Myśląc Ojczyzna" opowiadającym o losach narodu polskiego i rozstrzygającym kwestie patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny. Piękne wiersze o Ojczyźnie zaprezentowały uczennice klasy VII i VIII. Wspólnie śpiewaliśmy „Rotę” i słuchaliśmy piosenek patriotycznych, zaprezentowanych przez Anetę Kagan i Karolinę Gromny.

                 Bardzo radośnie przeżyliśmy tą wspaniałą i niepowtarzalną 100-letnią rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nasze wspólne świętowanie zakończyły słowa świętego Jana Pawła II :

            „Wolności nie można posiadać, trzeba ją ciągle zdobywać i rozumieć.

             Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania......”.

            Beata Jakubus

          • „Ku niepodległej w 100-lecie Niepodległości”

          •      Dnia 31 października 2018r. w naszej szkole gościliśmy grupę artystyczną "Rekonstrukto".

                 Grupa zaprezentowała nam pokaz historyczny pod hasłem: „Ku niepodległej w 100-lecie Niepodległości” czyli opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

                 Grupa artystyczna rozpoczęła swoją prezentację od krótkiej pogadanki na temat kultury i obyczajów epoki. Zabrała naszych uczniów w podróż, w czasy kiedy Polska utraciła niepodległość, gdy Polacy walczyli w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym czy styczniowym o resztki wolności i godności narodowej.

                  W dalszej części widowiska uczestnicy mieli okazję obejrzeć stroje z epoki- szwoleżera, powstańca, kosyniera i oficera I brygady Legionów Polskich oraz kolekcję replik broni używanych przez poszczególnych żołnierzy. Każdy mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojami tamtej epoki. Dziewczęta mogły również spróbować swoich sił jako sanitariuszki.

                  Po zakończonej prezentacji każdy miał możliwość obejrzenia broni czy zadania dodatkowych pytań.

            Spotkanie z historią było dla młodszych uczniów przeżyciem, które na długi czas pozostanie w ich pamięci, a dla wielu starszych przypomnieniem wiadomości z historii.

             

          • „Czy damy ludziom to, co najlepsze, zanim los nas rozdzieli…?

          •     Półmrok, płomyki świec, zasuszone liście, pachnące gałęzie brzozy, przygaszone kolory i refleksyjna muzyka w tle.

                W takiej niezwykłej scenerii i niepowtarzalnej atmosferze już kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu wsłuchiwali się w piękno poezji polskiej. Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych spotkali się na apelu poetycko-muzycznym, by w zadumie dzielić się refleksjami o tajemnicy przemijania i uczyć się z poetyckich strof tego, co dobre i piękne. Przywołali w pamięci  bliskich, przyjaciół, znanych i nieznanych.  Zainspirowani słowami Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” pytali: „Czy damy ludziom to, co najlepsze, zanim los nas rozdzieli…?

                Spotkanie przygotowały A. Linard i C. Ciejka

          • Bon ton na co dzień

          •        23.10.2018r. w Szkole Podstawowej w Zabrniu w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” miało miejsce wspólne czytanie pod hasłem „ Dobre wychowanie wierszem”.

                   Pięknej prezentacji utworów dokonały uczennice 8 klasy. Czytane teksty traktowały o ponadczasowych wartościach takich jak: grzeczność, ogłada i kultura w kontaktach międzyludzkich. Dla wszystkich uczniów była to okazja do czerpania nieocenionych korzyści płynących z samego czytania, a także wspaniała możliwość zdobywania towarzyskich szlifów.

                 Dopełnieniem akcji było zaproszenie uczniów wszystkich klas do udziału w konkursie o tytuł „Mistrza Grzeczności”.

          • „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”

          •         16 października 2018 roku w naszej szkole odbył się  Dzień Głośnego Czytania w ramach konkursu edukacyjnego „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I- III. Imprezę przygotowały klasy I i III wspólne ze swoimi wychowawcami. Uroczystość odbyła się na szkolnym korytarzu. Wcześniej wykonaliśmy dekorację z wizerunkami Słodziaków w szkolnych ławach. Na bocznej ekspozycji znalazła się galeria prac plastycznych uczestników konkursu, prezentująca namalowane postaci Gangu Słodziaków. Wyeksponowaliśmy również imiona bohaterów książki „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” w leśnej scenerii. Wykonaliśmy ich podobizny i zamieściliśmy na drewnianych patyczkach. Przygotowaliśmy stół z maskotkami oraz książkami do oglądania.

                     Na spotkanie zaprosiliśmy przedszkolaczków oraz uczennicę z klasy siódmej, która odczytała wszystkim zgromadzonym rozdział „Sowa Zosia”. Po wysłuchaniu dzieci odpowiadały na zadawane przez nauczyciela pytania. Z dużym entuzjazmem odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były nazwy zwierząt występujących w tym rozdziale. Przedszkolaczki miały okazję pobawić się maskotkami. Następnie wszyscy uczestnicy w grupach kilkuosobowych na specjalnie przygotowanych, różnorodnych labiryntach doprowadzali myszkę Tereskę do jej przysmaku jakim jest serek. Ponieważ myszce z wysłuchanego rozdziału zaginął pierścionek zaręczynowy uczestnicy imprezy lepili z plasteliny pierścionki i ozdabiali brylancikiem. Wszystkim to zajęcie plastyczne bardzo się podobało. Po tym nastąpiła degustacja sera żółtego, który uwielbiają myszy.Kto również jest smakoszem, chętnie się częstował. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć nasze wystawy, wytwory i dekoracje. Na zakończenie dzieci biorące udział w imprezie otrzymały naklejki Słodziaków. A najważniejsze jest to, że obiecały czytać codziennie. Następnie klasy udały się do swoich sal lekcyjnych, by tworzyć dalsze historie Gangu Słodziaków.

          • Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

          •  

                      W tym roku 29 września w naszej szkole odbyła się jedenasta już edycja akcji Narodowe Czytanie, organizowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku uczniowie prezentowali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Otwarcia imprezy oraz prezentacji sylwetki i twórczości artysty dokonała pani Czesława Ciejka. Następnie uczniowie klas VIII przystąpili  do czytania dzieła tego wielkiego mistrza. Wśród większości uczniów widać było zainteresowanie treścią książki.

             

             

          • Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"

          •      17 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się, wraz z opiekunami, na film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Seans odbywał się w Galaktyce w Mielcu. Sam film zachwycił nas formą w jakiej pokazani zostali polscy piloci, walczący o wolną Anglię z hitlerowskim najeźdźcą. Po seansie filmowym, korzystając z okazji, podziwialiśmy wystawę o historii mieleckiej policji. Odwiedziliśmy też galerię sztuki, gdzie swoje prace wystawiał Jan Kanty Pawluśkiewicz.
            Nasz wyjazd był więc wzbogacony o różnorodne bodźce artystyczne.
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

          •        W dniu 3 września 2018 roku w Szkole Podstawowej w Zabrniu miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Na początku pani dyrektor serdecznie powitała przybyłych rodziców i uczniów oraz przekazała ważne informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego. Następnie odbyła się krótka część artystyczna po której odbyło się pasowanie na ucznia pierwszej klasy. Sześciu kandydatów zostało pasowanych na ucznia. Dwie dziewczynki i czterech chłopców pozytywnie przeszło „Motylkowy test na pierwszoklasistę”, zaprezentowali krótki wierszowany występ artystyczny i złożyli ślubowanie. Po uroczystości pasowania wszyscy uczniowie udali się do sal, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami by zapoznać się z planem zajęć na nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce, a nauczycielom zadowolenia z wykonywanej pracy.

          • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

          •          W dniu 22 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Zabrniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Apel rozpoczął się krótką akademią pt.: " Wakacje tuż, tuż...” przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Następnie Pani Dyrektor pogratulowała uczniom uzyskanych wyników w nauce i wielu sukcesów w konkursach i zawodach sportowych. Wraz z przewodniczącą Rady Rodziców wręczyły nagrody książkowe uczniom z najlepszymi wynikami w nauce oraz za wzorową frekwencję. Na końcu pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i rodzicom za życzliwość, poświęcenie, wysiłek włożony w edukację i wychowanie młodego pokolenia, a uczniom życzyła słonecznych i bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku oraz powrotu do szkoły z bagażem bogatych przeżyć.

          • Biegi przełajowe z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

          •           12 maja w Wadowicach Dolnych odbyły się biegi przełajowe z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Biegi odbywały sie w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-V, VI-VII, klasy II-IIII gimnazjum. W kategorii chłopców klas VI-VII na trzecim miejscu uplasował się Adam Sroka.      Gratulujemy !

          • Konstytucja 3 Maja

          •       W naszej szkole 27 kwietnia 2018 r. cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii z okazji 227 rocznicy ustanowienia konstytucji. Wspólne świętowanie rozpoczęły słowa pięknej piosenki o Ojczyźnie. Wspominaliśmy drogę jaką musieli pokonywali Polacy aby walczyć o tę pierwszą ustawę, mającą ratować nasz kraj przed upadkiem. 

                  Następnie mali aktorzy przypomnieli nam wybrane obrazy z historii Polski, przeplatane pieśniami z tamtej epoki.   Narratorzy przypomnieli wydarzenia, a recytatorzy wprowadzili nas w nastrój refleksji i losów naszej Ojczyzny walczącej o przeprowadzenie reform.

                  Narratorzy wspomnieli również o Dniu Flagi, obchodzony 2 maja, i o tym skąd wzięło się to święto, a na zakończenie wszyscy zaśpiewali hymn narodowy.   

                   

                                                                                                                                     Beata Jakubus

          • POWITANIE WIOSNY

          •       W tym roku w naszej szkole powitaliśmy wiosnę 27 marca. Przedszkolaczki zaprezentowały wiosenny montaż słowno – muzyczny. Uczniowie klasy trzeciej przedstawili wiosenny humor oraz odczytali przysłowia związane z wiosną oraz wiosennymi miesiącami. Na każdą klasę czekała zagadka, polegająca na odgadnięciu treści obrazka o tematyce wiosennej. Dziewczynki z klasy trzeciej stopniowo, po fragmencie odkrywały zawartość obrazka, a uczniowie podejmowali próby odgadnięcia. Kulminacyjnym punktem był konkurs „Zielona wiosna na głowie”. Najlepiej do tego przygotowały się dzieci z przedszkola. Nakrycia głowy były piękne i oryginalne. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

          • Kangur Matematyczny 2018

          •      15 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny 2018"organizowany przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu. Wzięli w nim udział w kategorii Żaczek uczeń z klasy  II: Bartłomiej Kagan, w kategorii Maluch z klasy IV: Mateusz Madej, Krystian Wyzga i Dominika Polak. W kategorii Beniamin uczeń z klasy V: Wiktor Kijowski oraz z klasy VI: Aleksandra Strzyż, Sylwia Gadziała i Krystian Bigda. W kategorii Kadet wzięły udział: Aneta Kagan, Monika Guła oraz Kinga Misiak.

            Wyróżnienia w konkursie otrzymali:
            Bartłomiej Kagan z klasy II, Dominika Polak z klasy IV, Mateusz Madej z klasy IV, Sylwia Gadziała z klasy VI oraz Aneta Kagan z klasy VII.

            Uczestników konkursu przygotowała H. Bauer

                     Główną badaną umiejętnością było logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym na świecie. Tym bardziej jest nam miło poinformować o sukcesach naszych uczniów.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka do Schroniska

          •         14 marca 2018 r. po ogólnoszkolnej zbiórce karmy dla psów, przedszkolaki wyruszyły na swoją przedszkolną wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie „Czekadełka”-  schroniska dla psów w Wadowicach Dolnych. Zwiedzający i „mieszkańcy” byli sobą  wzajemnie oczarowani.

                   Potem młodzi turyści pojechali do Mielca, gdzie w Cinema 3D uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  pt."Więcej warzyw, mniej słodyczy, czyli zdrowo się odżywiam”. W ramach projektu Kino-przedszkole oglądnęli trzy pouczające filmy: „Bakterie”, „Dlaczego zwykłej krowie zawdzięczam zdrowie?” i „Mami Duale”.

                  A na zakończenie wycieczki radośnie spędzili czas w Kulkolandzie, czyli: skakali, zwiedzali, kierowali, fruwali, nurkowali, zjeżdżali, wspinali się i chowali się … a potem,  wszystko… 

                                                         powtarzali!

          • Współtwórcy Niepodległości Polski

          •  

            https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/oeGktkpTURBXy8wNjI0MzBlNmY4ZmU4MDUxZTlhOTE0YTU3MGEzNWYzYi5wbmeSlQPNAjUAzQpYzQXSkwXNAxTNAbw100-lecie Odzyskania Niepodległości z  Instytutem Pamięci Narodowej

             

                         22 lutego 2018 r. do naszej szkoły, na zaproszenie Beaty Jakubus, zawitała przedstawicielka IPN Rzeszów- pani Katarzyna Kyc.

             

                 Pani Katarzyna przedstawiła, uczniom kl. V- VII, wspierając się źródłami historycznymi- zdjęciami filmami, fragm. przemówień – cztery najważniejsze postacie historyczne, które współtworzyły II RP w czasie i po I wojnie światowej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i gen. Józefa Hallera.

             

                 Przypomniała najważniejsze wydarzenia jakie wpłynęły na odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Podkreśliła też fakt, że w tym rodu przypada 100-lecie wolnej Polski i stąd Jej wizyta w naszej szkole. Na zakończenie przeprowadziła Quiz z nagrodami dla wszystkich uczestników warsztatów.