• Współtwórcy Niepodległości Polski

•

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/oeGktkpTURBXy8wNjI0MzBlNmY4ZmU4MDUxZTlhOTE0YTU3MGEzNWYzYi5wbmeSlQPNAjUAzQpYzQXSkwXNAxTNAbw100-lecie Odzyskania Niepodległości z  Instytutem Pamięci Narodowej

22 lutego 2018 r. do naszej szkoły, na zaproszenie Beaty Jakubus, zawitała przedstawicielka IPN Rzeszów- pani Katarzyna Kyc.

Pani Katarzyna przedstawiła, uczniom kl. V- VII, wspierając się źródłami historycznymi- zdjęciami filmami, fragm. przemówień – cztery najważniejsze postacie historyczne, które współtworzyły II RP w czasie i po I wojnie światowej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i gen. Józefa Hallera.

Przypomniała najważniejsze wydarzenia jakie wpłynęły na odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Podkreśliła też fakt, że w tym rodu przypada 100-lecie wolnej Polski i stąd Jej wizyta w naszej szkole. Na zakończenie przeprowadziła Quiz z nagrodami dla wszystkich uczestników warsztatów.

• "Herb mojego rodu"

•           http://www.rzeszow.ap.gov.pl/upload/galeria/dsc-0724.jpgW sobotę 17 lutego 2018 r, Małgosia Sroka  razem z rodzicami i opiekunem naukowym- Beatą Jakubus, odebrała III nagrodę, w konkursie plastyczno- historycznym, z rąk organizatorów - Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Przed uroczystością podziwiała inne prace konkursowe oraz najstarsze drzewo genealogiczne znajdujące się w zbiorach Archiwum, datowane na 1906 r.

http://www.rzeszow.ap.gov.pl/upload/galeria/dsc-0699.jpgDodatkową niespodzianką, przygotowaną dla konkursowiczów przez Archiwum Państwowe, było zwiedzanie nowoczesnych pomieszczeń i magazynów instytucji archiwum.

http://www.rzeszow.ap.gov.pl/upload/galeria/dsc-0739.jpg   Gratulujemy Małgosi

nagrody Życzymy dalszych sukcesów!

• Zabawa karnawałowa

•         27.01.2018. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Każdy postarał się odpowiednie przebranie i dobry humor!!!

Didżej prowadził zabawy z odpowiednim podkładem muzycznym!! Starsi uczniowie dzień wcześniej zadbali o wystrój naszej sali balowej.

Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek i ciepłą herbatkę. W ten taneczny sposób rozpoczęliśmy zimowe ferie !!!!

• Dzień Babci i Dziadzia

•        19 stycznia 2018 w piątek do naszej szkoły przybyli zacni Goście! To kochane Babcie i drodzy Dziadkowie znów ochoczo odpowiedzieli na zaproszenia swoich wnuków. Wielu małych aktorów walczyło z grypą i tremą i nie wszyscy mogli wystąpić na scenie.

Wszystkich Gości serdecznie i ciepło przywitała pani dyrektor Dorota Ścibor. Następnie klasa II i III przedstawiły bajkę  "Królewna Śnieżka"  Piękna dekoracja i stylowe stroje pozwoliły wszystkim przenieść się w krainę, tak wszystkim znanej  bajki.

Kolejnym punktem programu był występ przedszkolaków, którzy zaśpiewali piosenki i recytowali wiersze z życzeniami dla Babć i Dziadków.

Klasa II i III zaprezentowały piękne tańce, wiersze i piosenki.

Na zakończenie występów wszyscy donośnie zaśpiewali STO LAT!

Każde dziecko swoim ukochanym wręczyło samodzielnie wykonane upominki. Uściskom, uśmiechom, radości nie było końca. A nie jednej babci czy dziadkowi zakręciła się łza w oku. Goście docenili pracę swoich wnucząt.

Mamy poczęstowały Gości - swoich rodziców - pysznymi ciastami, kawą i herbatą. Wszyscy życzyli sobie spotkania na następne lata!

• Herb mojego rodu

•      W grudniu 2017r. Archiwum Państwowe w Rzeszowie ogłosiło konkurs plastyczno – historyczny pt.: „Herb mojego rodu"

Konkurs polegał na przygotowaniu pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką przedstawiającej herb rodowy oraz krótkiego opisu przedstawionej na nim symboliki.

W naszej szkole, w konkursie wzięły udział uczennice klas VI i VII, pod opieką Beaty Jakubus. Dziewczyny zaprojektowały herby swoich rodów, częściowo związane z nazwiskiem lub wykonywanym zawodem oraz pięknie je opisały.

„ Na herbie rodu Gułów znajduje się grzejnik, rurka oraz klucz zaciskowy. Te elementy symbolizują pracę hydrauliczną, jaką zajmuje się moja rodzina od dziada, pradziada aż do dziś. Nad herbem znajduje się wzór a pod nim dwa kwiaty.

Herb wykonany został na płótnie obsypanym ryżem, kaszą oraz makaronem. Wisi on na drążku, który jest przyozdobiony dratwą”

• Witaj św. Mikołaju!!!

• Zgodnie z tradycją do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Było to 6.12.2017. Dzieci z utęsknieniem czekały na tego świętego Gościa. Ponieważ w tym roku mamy dużo dzieci nieśmiałych to zaprosiliśmy Gościa do naszej sali.

Na powitanie wszystkie dzieciaki i te duże i te najmłodsze głośno przedstawiły wiersz, piosenkę. Z zainteresowaniem wysłuchały krótkiej, ale ciekawej i bardzo pouczającej wypowiedzi św. Mikołaja. Potem cierpliwie czekały, aż zostaną poproszone.

Ponieważ bliskie spotkanie z Gościem było miłe, więc wszystkie przedszkolaki chętnie stawały do zdjęć z Gościem. A niektórzy odważyli się usiąść na kolanach św. Mikołaja.

Na koniec - wszyscy wdzięczni za prezenty- powiedzieli wiersz pożegnalny, zapraszając św. Mikołaja na drugi rok i obiecali być dobrymi dziećmi.

• "Koszyk z czystego srebra"

•      Dnia 9 listopada do naszej szkoły przybył na nasze zaproszenie – teatr kukiełkowy „Bajka”. Oglądaliśmy sztukę pt; „ Koszyk z czystego srebra”

To legenda, która przedstawia los sierot: Hanulki i Marcinka, otoczonych opieką Księżnej Kingi. Ukazana jest również troska, wrażliwość i pomoc okazywana potrzebującym. Starannie wykonane kukiełki oraz oryginalna muzyka doskonale oddają klimat epoki średniowiecza.

Akcja rozgrywa się w Nowym Korczynie. W bajce występuje 10 postaci:   Hanulka, Marcinek, Księżna Kinga, Maciej Chrapka, Rybak i jego Żona, Bard, Mędrzec oraz tajemniczy Łabędź i Sumienie. Spektakl zawiera: 4 odsłony

Wszyscy z zainteresowaniem oglądaliśmy całą sztukę. Najbardziej przeżywały przedszkolaki, dla wielu była to pierwsza sztuka teatralna. I mamy nadzieję, że nie ostatnia! A. Ł.