• Podsumowanie konkursu historycznego

• W miesiącu październiku uczniowie naszej szkoły; Krystian Wyzga i Wiktoria Boberek,  przygotowali prace do  konkursu historycznego dla szkół podstawowych pt; „Chcieliśmy wolnej Polski” pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Prezesa IPN dr Jarosława Szarka oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie mieli za zadanie opracowanie portfolio poświęconego wybranej postaci – bohaterowi walk o niepodległość Polski z okresu 1939-1989, z terenu województwa podkarpackiego. Nasza drużyna opracowała portfolio dotyczące postaci związanej z rodziną – Tadeusza Boberka. Dotarła do wielu dokumentów, zdjęć i miejsc związanych z życiem i bohaterskimi czynami pułkownika, a następnie zrealizowała cel jakim było wykonanie broszury.

Kilka zdań zamieszczonych w pracy:

Tadeusz Boberek urodził się 20 czerwca 1917 r. w Szczucinie.

W czasie I wojny światowej stracił ojca, co spowodowało przeniesienie jego matki z dworu w Szczucinie. Zamieszkał z matką w miejscowości Załuże. Mając 6 lat zaczął szkołę podstawową. Ze względu na trudne warunki życiowe ukończył tylko 6 klas.

W roku 1935 zaangażował się w pomoc strajkującym chłopom rolnym w Szczucinie, przenosząc im żywność i ulotki. Ich odbiorcą był Jan Kawa. W tym samym roku wstąpił do organizacji Wiejskie Wici. Aktywnie uczestniczył w strajkach i manifestacjach chłopskich na terenie gminy Szczucin. W 1938 roku został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 16 Pułku Piechoty w Tarnowie, zyskując stopień kaprala.

Po wybuchu wojny w 1939 roku brał udział w bitwie pod Pszczyną, a później ukrywa się w Lasach Janowskich. Wraca do Załuża, gdzie w 1941 roku organizuje oddziały wojskowe, a rok później trafia do Batalionów Chłopskich. Tam zostaje mianowany komendantem, a później również komendantem powiatowego specjalnego oddziału dywersyjnego przy Komendzie Powiatowej LSB, gdzie walczy do końca wojny. Bierze udział w akcjach dywersyjnych na terenie powiatu Dąbrowa Tarnowska i ziemia mielecka.

W 1947 roku za sprawą amnestii zostaje uniewinniony, jego sprawę umorzono.

Później zaangażował się w życie społeczne wsi. 10 maja 1948 roku został awansowany na stopień sierżanta. W tym samym roku 11 maja otrzymuje Krzyż Partyzancki i odznakę grunwaldzką. Rok później wstępuje do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

W 1955 roku znów angażuje się w prace społeczne za co otrzymuje Dyplom Honorowy.

Współtworzył Spółdzielnię Zdrowia w Słupcu, należał do Kółka Rolniczego i Samopomocy Chłopskiej.

Umiera w 1995 r.

mgr Beata Jakubus

• 101 rocznica odzyskania niepodległości

• 8 listopada 2019 roku uroczystą akademią uczciliśmy w naszej szkole 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedstawienie miało formę szczególnej lekcji historii. Nie zabrakło narodowych i żołnierskich pieśni, przeplatanych wierszami i komentarzami do ważnych momentów w dziejach naszej Ojczyzny.

Na zakończenie, w ramach ogólnopolskiej akcji, wszyscy odspiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

mgr Januariusz Bizoń

foto: mgr Czesława Ciejka

• Wycieczka do Wadowic Górnych

• 29 października dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I i II wybrały się na wycieczkę do Wadowic Górnych. Podczas wycieczki nasi uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda praca w piekarni, na poczcie, w banku i zakładzie fryzjerskim.

Celem preorientacji zawodowej jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.

mgr Anna Łabuz

• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie. Jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Dzieci z oddziału przedszkolnego uczcily święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych, sala przedszkolna zmieniła się w bajkową krainę. Dzieci wzięły  udział w zabawach muzyczno-ruchowych, wykazywały się znajomością treści bajek w quizie, rozpoznawały postaci i  bajki na podstawie wylosowanych rekwizytów odgadywały zagadki  o bohaterach  bajkowych.
            Magia, tajemnica, humor i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych. Zgłębiając tę skarbnicę mądrości, czerpiemy z niej stale, bajkowy świat bowiem nie przemija i chętnie do niego wracamy.

mgr Anna Łabuz