• Pasowanie na Czytelnika

• W Szkole Podstawowej w Zabrniu do Grona Czytelników dołączyli uczniowie klasy pierwszej: Faustynka, Gabrysia, Igorek, Patryś, Piotruś i Zuzia.

Z tej okazji starsi koledzy z kl. V i VI przygotowali dla nich przedstawienie. Wprowadzili ich w zaczarowany świat książek, gdzie można spotkać fascynujące postaci bajkowe , zaprzyjaźnić się z nimi i wiele się od nich nauczyć. Pierwszacy obiecali książce należyte traktowanie i złożyli uroczystym tonem ślubowanie Czytelnika. Potem otrzymali dyplomy i zostali zaproszeni do biblioteki jako pełnoprawni czytelnicy.

Na twarzach uczniów malowały się radość i podekscytowanie. Życzymy im, by nastrój tej chwili towarzyszył im podczas wszystkich kolejnych spotkań z książką.

mgr Czesława Ciejka

• Z wizytą na cmentarzu

• W piątek 25.10.2019 r. wybraliśmy się z klasą VI na cmentarz w Wadowicach Dolnych na groby byłych nauczycieli. Złożyliśmy wiązanki oraz zapaliliśmy znicze na grobie Jana Steca (długoletniego dyrektora szkoły w Wadowicach Dolnych) oraz grobie  księży .

mgr Stanisława Kagan

• Szkolna wycieczka do Osady Słowiańskiej w Stobiernej i Parku Historycznego w Bliznej.

•     17 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły udali się na szkolną wycieczkę do Osady Słowiańskiej w Stobiernej i Parku Historycznego w Bliznej.

Pierwszy etap wycieczki odbył się w ciekawie zorganizowanym grodzie słowiańskim, gdzie nasi uczniowie mieli okazję poczuć się jak w średniowieczu. Na początku zaprezentowano uczestnikom wnętrza domów, palisadę grodu oraz obronną bramę wyjściową ze strażnicą. Przewodnik w ciekawych słowach opowiadał o życiu ówczesnych ludzi w grodzie oraz o sposobach walki z wrogami. Kilku wybrańców mogło przymierzyć kolczugę i zamachać mieczem oraz tarczą. Później wszyscy poznali średniowieczne rzemiosło; garncarstwo i malowanie tarcz oraz uczyli się strzelać do tarczy, co wcale nie było takie proste! Mieli także okazję spożywać posiłek przy wspólnym ogniu z ogniska oraz powalczyć o nagrodę w zmaganiach przełajowych. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli zaciekły pokaz walki wojów.

Drugi etap wycieczki uczniowie spędzili na zwiedzaniu wyrzutni rakiet w Bliznej.  Mogli tam obejrzeć rakietę , czołg, wsiąść za stery samolotu i ciężarówki oraz przejść okopami i zobaczyć eksponaty z czasów II wojny światowej.

Opiekunkami wycieczki były Panie Beata Jakubus, Aleksandra Linard i Stanisława Kagan.

mgr Beata Jakubus

• Narodowe czytanie 2019

• W naszej szkole podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie prezentowaliśmy dzieło Bolesława Prusa pt. „Katarynka”.

Spotkanie prowadzili uczniowie klasy szóstej i siódmej. Odświętnie ubrani, na tle patriotycznej scenerii oddaliśmy się pięknu literatury polskiej. Skupiliśmy się nad uniwersalnymi wartościami, takimi jak: szlachetność, współczucie, wrażliwość na ludzką krzywdę. Mimo że nowela pochodzi z XIX wieku, odebraliśmy ją z wielkim zrozumieniem. Panowała niezwykła atmosfera jedności i polskości.

mgr Czesława Ciejka

• Święto Konstytucji 3 Maja

• Zgoda Sejmu to sprawiła,
            Że nam wolność przywróciła.

Wiwat, krzyczcie wszystkie stany,
            Niechaj żyje król kochany.”

30 kwietnia 2019r. w Szkole Podstawowej w Zabrniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klasy IV i V. Na tle „Preludium deszczowego” F. Szopena przywołali Ducha Historii, który w ciekawy sposób opowiadał o wielkich sprawach sprzed 228 lat. Śpiewali patriotyczne pieśni i recytowali wiersze o ojczyźnie.

Panował prawdziwie podniosły nastrój.

• Światowy Dzień Poezji

• 21 marca 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu świętowali nie tylko Dzień Wiosny, ale włączyli się także w obchody Światowego Dnia Poezji. Młodsi uczniowie czytali klasyki A. Frączek,  W. Chotomskiej, J. Kulmowej,  J. Tuwima, J. Kerna, a starsi J. Twardowskiego, C. Miłosza, K. I. Gałczyńskiego, T. Różewicza i W. Szymborskiej.