Nawigacja

 • Spotkanie w duchu przyjaźni w Domu Strażaka w Kosówce

  „Prawdziwi przyjaciele to ci, którzy bezinteresownie  pragną dobra swoich przyjaciół”

  Arystoteles

  6 grudnia 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu wraz z Panią dyrektor  Dorotą Ścibor  i wychowawczynią Czesławą Ciejką gościli w Domu Strażaka w Kosówce . Zostali tam zaproszeni przez sołtysa wsi,  Pana Józefa Szota.

  Uczniowie  zaprezentowali  zebranym  rodzicom, mieszkańcom  Kosówki,  przedstawienie pt. „Przyjaciel ”. Zaczęli od krótkich rozważań na temat przyjaźni. Przywołali myśli filozofów, maksymy poetów i pisarzy.  Następnie pokazali zalety prawdziwej  i przywary fałszywej przyjaźni na przykładzie fragmentów „Małego księcia” , historii o Leszku i Mieszku oraz  o Pawle i Gawle. Scenki wywołały u widzów niemałe zainteresowanie, tym bardziej, że były prezentowane w formie pantomimy i pozostawiały wiele miejsca dla własnej interpretacji i przemyśleń. Atrakcyjności występom dodały piosenki, refleksyjna muzyka i skromna choreografia.

  Nawiązując do myśli przewodniej przedstawienia, mali aktorzy podkreślili także  wartość zażyłości, jaka łączy Szkołę i społeczność wiejską Kosówki. Podziękowali  Panu Józefowi Szotowi , prawdziwemu przyjacielowi szkoły  i wszystkim zebranym  za wieloletnią i owocną współpracę. 

   Imprezę w duchu przyjaźni  zaszczycił swoją obecnością  nowy włodarz  Gminy Wadowice Górne, Pan Jerzy Kos. Uczniowie i mieszkańcy wsi przywitali Go serdecznie, pogratulowali zaszczytnej funkcji i życzyli owocnej pracy,  wykorzystanych szans i spełnionych nadziei.

  Na spotkanie w remizie przybył także przyjaciel, który niezawodnie i corocznie odwiedza dzieci w grudniu – św. Mikołaj. Młodsze dzieci szkolne powitały go wierszykami, po czym wszyscy zebrani otrzymali prezenty.

  W dalszej części imprezy można było usiąść przy ciastku i herbatce, serdecznie porozmawiać i jeszcze bardziej zacieśnić więzy przyjaźni.

 • „WITAJ św. MIKOŁAJU”

        Tak przedszkolaki witały Ukochanego Gościa  już  05.12.2014.  w  naszej szkole. Dzieci 4-, 5- i 6-letnie już od dłuższego czasu żyły nadzieją, że odwiedzi je św. Mikołaj.

   „Podaj ludziom dobroć i rzuć daleko od siebie, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas”

  Pod takim hasłem przebiegały przygotowania. Choć dla maluchów nie łatwe były rozstania z bliskimi, jeszcze poznawały zasady dobrego przedszkolaka i starały się opanowywać nowe umiejętności, a przecież wiek i temperament mają swoje potrzeby.  Dzieci więc z wielkim trudem przyswajały sobie wiersze, piosenki.  Jednak im bliżej do 5 grudnia tym bardziej się starały i lepiej pracowały.

            Kilka dzieci pobladło, inne dostały rumieńców już na sam dźwięk dzwonka. Maluchy powitały Wielkiego Gościa, zaprezentowały utwory na tą okazję oraz recytowały wiersze, zatańczyły, zaśpiewały wybrane utwory, których uczyły się od początku roku szkolnego. Potem nastąpiła część bardzo oczekiwana - rozdanie prezentów. Pomimo tego, że w ten dzień św. Mikołaj był bardzo miły, wszystkich głaskał po głowach i z czułością do nich się zwracał jednak było paru takich, którym najbezpieczniej było z mamą..

           Czy jest jeszcze ktoś, by co roku wzbudzał takie emocje? Często bazując na tych uczuciach można dotrzeć do dziecka, pomóc mu się otworzyć na nowe zadania, spojrzeć z innej perspektywy i podjąć pracę nad sobą samym. Dzieci mają świadomość, że to ktoś się przebiera, ale każdemu wolno marzyć.  Dorośli powinni pomagać „małym ludziom” beztrosko przeżyć dzieciństwo!     

  Anna Łabuz 

 • Gminny Konkurs Plastyczny "Melancholia jesienna"

         Po raz drugi przedstawiciele naszej szkoły w osobach Jakuba Chudego i Sebastiana Strzyża wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym zorganizowanym 26 listopada w Zespole Szkolno- przedszkolnym w Wadowicach Górnych. W  tym roku praca uczestników polegała na narysowaniu węglem martwej natury przygotowanej przez organizatorów. Poziom konkursu okazał się bardzo wysoki, a prace uczestników na wyrównanym poziomie. Nasi chłopcy wykonali piękne prace i godnie reprezentowali naszą szkołę

  .

 • "I ME SERCE SIĘ RADUJE, ŻE OBCHODZĘ POLSKI ŚWIĘTO!"

  7 listopada 2014 roku spotkaliśmy się  na apelu z okazji  96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości   poświęconej Ojczyźnie i wolności . Wspominaliśmy rozbiory Polski , próby ratowania  Ojczyzny,  zrywy niepodległościowe: Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, wreszcie I wojnę światową i upragnione wyzwolenie - odrodzenie się Polski po 123 latach niewoli.

  Obrazy z historii naszego kraju przedstawiali nam nasi koledzy z klasy IV w formie pantomimy. Największe zainteresowanie wzbudzili trzej uczniowie ubrani na czarno symbolizujący zaborców, którzy rozerwali biało-czerwoną flagę i udaremniali powstanie Polski.  Dodatkowo narratorzy przedstawiali wydarzenia, a recytatorzy wprowadzali nas w nastrój refleksji. Udanej całości dopełniały piosenki w wykonaniu uczniów klas V i  VI oraz groźna, przejmująca muzyka.

   

 • Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych

         8 listopada w Wadowicach Górnych odbył się Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych. W turnieju brało udział sześć szkół z terenu gminy.  Dziewczęta z naszej szkoły wywalczyły drugie miejsce. Najskuteczniejszą zawodniczką zawodów, która zdobyła największą ilość bramek okazała się Sylwia Galica. Dziewczynki otrzymały dyplom oraz piłki ręczne. Najlepsza zawodniczka otrzymała drobny upominek w postaci torby sportowej. Wszystkie zawodniczki walczyły z godnie z zasadami fair play.

  W zawodach brały udział:

           1. Sylwia Galica

           2. Magdalena Szot

           3. Paulina Bigda

           4. Lidia Sypek 

           5. Katarzyna Wyzga

           6. Kinga Guła

           7. Agnieszka Guła

           8. Klaudia Gadziała

           9. Simona Mucha

          10. Karolina Gromny

          11.  Kinga Misiak

          12. Dominika Sołtys