• Uczniowie SP Zabrnie nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym

          • W listopadzie 2015r. Szkoła Podstawowa w Zabrniu brała udział w  Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym. Test pisało 8 uczestników. Długo czekaliśmy na wyniki, ale opłacało się. Nasi reprezentanci w skali ogólnopolskiej wypadli bardzo dobrze.                                             

            Najlepsze okazały się 2 uczennice,  Aneta Kagan, która została laureatką konkursu i Wiktoria Polak, zdobywczyni wyróżnienia.

          • „Mój przyjaciel – Miś”

          • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji święta tej milusińskiej zabawki w naszej szkole odbył się konkurs  plastyczny pod hasłem: „Mój przyjaciel – Miś”.

            Najładniejsze prace wykonali:

            1.  miejsce – Dominika Polak

            2.  miejsce – Gabriela Żak

            3.  miejsce – Wiktor Kiełbasa

          • "Jesienny wieniec"

          •       Wiktoria Polak, uczennica klasy VI  i  Monika Guła, uczennica klasy V, z naszej szkoły, zajęły II i III miejsce w gminnym konkursie plastycznym pt; „Jesienny wieniec”. Uczennice przeszły eliminacje w szkolnym  konkursie pod tym samym tytułem zorganizowanym przez P. Beatę Jakubus.

            W tym roku, była to już III edycja tegoż  konkursu plastycznego, organizowanego przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wadowicach Górnych  w dniu 12 listopada 2015 r. Wszystkie 7 szkół naszej gminy reprezentowało po dwóch najlepszych uczniów. Uczestnicy mieli wykonać wieniec z jesiennymi elementami, wykorzystując do tego tylko  papier kolorowy, bibułę, klej i nożyczki. Pracę należało skończyć  w ciągu 1 godziny.

            Nasze dziewczyny poradziły sobie znakomicie.

          • Zawody piłki ręcznej dziewcząt

          •      Dnia 13 listopada 2015 r. w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Wadowicach Górnych odbyły się zawody piłki ręcznej dziewczyn naszej gminy z klas 4 - 6.

                   Na początku długo oczekiwałyśmy na rozgrywkę. Nastąpiła dopiero w czwartym meczu. Niestety zakończyła się porażką 3:1.

            Następna rozgrywka była już zdecydowani lepsza, gra była bardziej intensywna. Dziewczyny dały z siebie wszystko. Nasza drużyna odniosła niesamowity sukces,  7:0. Podczas trzeciej rozgrywki sytuacja meczu stała się nieciekawa. Znów nastąpiła przegrana, 4:0, ale nie traciłyśmy nadziei.

            Po ogłoszeniu wyników okazało się, że zdobyłyśmy trzecie miejsce

            ex aequo z drużyną z Izbisk. Zbytnio nas to nie satysfakcjonowało, więc wyzwałyśmy je na powtórny pojedynek. Tym razem poszło już lepiej, wygrałyśmy. Był to decydujący mecz. Emocje były niesamowite. Weszłyśmy do pierwszej trójki!

                   Wydaje mi się, że był to nie najgorszy mecz. Mogłyśmy zaprezentować swoje umiejętności, zmierzyć się z koleżankami i sporo się nauczyć.

            Kinga Misiak

          • Piłka ręczna chłopców

          • 12 listopada odbyły się zawody w piłkę ręczną chłopców. W zawodach brało udział cztery drużyny: Wola Wadowska, Zabrnie, Wadowice Górne, Wampierzów. Chłopcy wywalczyli II miejsce, ulegając tylko zawodnikom z Wadowic Górnych. Należy zwrócić uwagę, że chłopcy grali w osłabieniu ponieważ na zawody pojechało tylko 6 uczniów.

                                                                               

             

          • 11 listopada - Dzień Niepodległości.

          •      10 listopada w naszej szkole uczniowie klasy V i VI wzięli udział w apelu poświęconym 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawili młodszym kolegom trudną i krwawą drogę Polaków do odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Uświetnili swój występ śpiewaniem pieśni patriotycznych oraz recytacją pięknych wierszy o ojczyźnie. W apelu brali udział: Wiktoria Polak, Karolina Gromny, Monika Guła, Klaudia Gadziała, Kinga Misiak, Małgorzata Sroka, Natalia Halada, Aneta Kagan, Monika Kagan, Klaudia Kalicka, Simona Mucha, Sebastian Strzyż, Adrian Klimczak, Artur Babiec.  

             

          • Czytam, bo lubię.

          •            10 listopada 2015r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs  Pięknego Czytania. Uczestniczki  konkursu to 9 uczennic z klas IV – VI. Prezentowały sztukę pięknego czytania, zwracając uwagę na poprawność i płynność, zaznaczanie głosem znaków interpunkcyjnych, różnicowanie tempa czytania, różnicowanie siły i barwy głosu, przekazywanie uczuć.

            Tytuł SZKOLNEGO MISTRZA CZYTANIA  zdobyła Wiktoria Polak.

            Tytuł WICEMISTRZA przyznano Aleksandrze Strzyż.

            Na WYRÓŻNIENIE zasłużyła Klaudia Gadziała.

          • "Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki"

          •          To sztuka teatralna, na którą 09.11.2015. pojechali uczniowie klas 0-V z naszej szkoły. Na scenie  Domu Kultury w Mielcu wystąpił gościnnie  Kielecki Teatr Lektur.

                     Na urodziny dziadka przybyli wnuki. I choć nie kupili gotowych prezentów to podarowali dziadkowi wiersze Tuwima i Brzechwy.

                     Reżyser użył podczas spektaklu szeregu zabiegów, aby skupić uwagę dzieci. Światła, muzyka, dekoracje, rekwizyty… Najważniejsze jest jednak to, co przedstawia czwórka aktorów. Oplecione bajkową scenerią wiersze sprawiają, że dzieci- widzowie sami głośno odpowiadają na stawiane w nich pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane są przez najmłodszych salwami śmiechu. Wiersze z którymi wystąpili aktorzy to m.in. wiersze Jana Brzechwy - "Sroka", "Żaba", "Katar", "Skarżypyta" oraz "Sum". Z kolei wiersze Juliana Tuwima to "Aeroplan", "Okulary" i "Rzepka".

                     Na koniec aktorzy wybrali kilka dzieci z widowni, aby pomogły dziadkowi wyrwać rzepkę. Po zakończeniu przedstawienia, aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami. Wszystkie dzieci były zachwycone grą aktorów, a śmiechu było co nie miara. Na zabawie i śmiechu miło płyną czas i widzowie nie zdawali sobie sprawy, że oto właśnie do ich głów została wprowadzona kolejna dawka klasyki polskich wierszy. Cel został osiągnięty. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” ożyły. 

                     Z wielkimi uśmiechami na twarzy wszyscy powrócili do szkoły. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza wyprawa bez rodziców - jazda autokarem czy pobyt w sali kinowej.

          • Konkurs piosenki patriotycznej

          • Dnia 5 listopada w Wadowicach Dolnych w budynku SOKiR odbył się konkurs piosenki patriotycznej. Pojechałam tam z moją koleżanką Anetką.

            Na początku Pani dyrektor Zofia Midura serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. Następnie wystąpił zespół muzyczny, a po nim soliści i duety. Długo wyczekiwałam swego występu, ponieważ chciałam mieć to już za sobą.       I w końcu pani wywołała mnie. Weszłam na scenę i trochę się zdenerwowałam, ale tylko na krótko. Zaśpiewałam piosenkę pt.,, Sercu bliska rzecz". Poszło mi chyba dobrze. Po mnie wystąpiła moja koleżanka Anetka. Potem prezentowali się inni uczestnicy. Po wszystkich występach, gdy jury poszło na naradę, zaproszono nas na poczęstunek.   W dalszej części programu było ogłoszenie wyników. Pierwsze miejsce zajęła Iza Wnuk, drugie Marysia Kramarz, trzecie mój kolega Adrian Klimczak. Także moja koleżanka Anetka zdobyła wyróżnienie.

            Uważam, że to był udany dzień. Dostarczył mi wielu pozytywnych wrażeń.

                                                                                                                                                 Karolina Gromny

          • PAŹDZIERNIKOWY KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ DYNIĘ HALLOWEEN

          •         W konkursie  wzięli udział uczniowie klas I-VI. Wszystkie wykonane prace wzbudziły ogromne zainteresowanie i uznanie dla wykonawców. Uczniowie biorący udział otrzymali nagrody rzeczowe, a prace konkursowe mogliśmy podziwiać na wystawie przez 2 tygodnie. Jak zwykle dzieciaki wykazały się niesamowitą pomysłowością  i kreatywnością.

                    Wybór najciekawszej i najładniejszej dyni był niezmiernie trudnym zadaniem. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali dynie według własnych pomysłów, pojawiły się dynie Minionki, zwierzątka, lampiony halloweenowe, a nawet były przystrojone piórami.

                    Jury w następującym składzie: p. Justyna Stopa, p. Irena Sypek-Głód oraz p. Wioletta Wróbel przyznały miejsca i wyróżnienia. Organizator konkursu pragnie podziękować wszystkim jego uczestnikom.

          • KONKURS LITEROWANIA

          •           Po raz kolejny w październiku zorganizowany został konkurs literowania dla klasy IV pod nazwą ‘Spelling Competition’. W zmaganiach wzięli udział wszyscy uczniowie klasy IV.

            Celem konkursu było zachęcenie uczniów do wzbogacenia słownictwa ze szczególnym zwróceniem uwagi na poprawność zapisu i wymowy angielskich słówek, powtórzenia i utrwalenia angielskiego alfabetu oraz rozwijania umiejętności literowania   w tym języku. Poziom przygotowania uczestników był zróżnicowany. Zwycięzcom gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!

                  

          • "Inspiracje są wśród nas"

          •     W dniu 13 października 2015 roku w GOK Padew Narodowa odbył się II etap Powiatowego Konkursu Plastycznego „Inspiracje są wśród nas” III edycja. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 30 uczestników z powiatu mieleckiego, w tym dwie uczennice z naszej szkoły: Monika Guła i Kinga Misiak z klasy V.

                Podczas spotkania finalistów, uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie wykonać dowolną techniką pracę  na temat; parasol, wnętrze zegara, Ikar, przenikające się figury czy martwa natura.

               Monika i Kinga też poradziły sobie znakomicie, za co otrzymały nagrodę od szkolnego organizatora konkursu Pani Beaty Jakubus.

          • Dzień Nauczyciela

          •       Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy 13.10.2011r. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Justyny Stopy. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki w doskonałym wykonaniu uczniów klasy VI, o których przygotowanie zatroszczył się nauczyciel muzyki p. Januariusz Bizoń.

                 Następnie głos zabrała p. Dyrektor Dorota Ścibor,  która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił, cierpliwości i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

             

             

          • Dzień papieski

          • 9 października 2015 roku dzieci z klasy VI przygotowały akademię z okazji dnia papieskiego obchodzonego pod hasłem „Jan Paweł II - patron rodziny”. Program artystyczny pod kierunkiem ks. Piotra Machnika przygotowały: Klaudia Gadziała, Klaudia Kalicka, Kinga Kupiec, Simona Mucha, Wiktoria Polak i Karolina Gromny. Piękna narracja, dekoracja i oprawa muzyczna dostarczyły głębokich wzruszeń.

          • Dzień Chłopaka

          • 30 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV-VI z okazji Dnia Chłopaka. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Zabawa jak to zwykle bywa była udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych.
                Liczne konkursy i zabawy z nagrodami sprawiły, że uczniowie bawili się świetnie do samego końca.

          • V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”- pod takim hasłem przebiegał w Szkole Podstawowej w Zabrniu V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

            Akcja odbywająca się na całym świecie w ostatni piątek września ma na celu uświadomienie uczniom, że  znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Cała akcja rozpoczęła się w naszej szkole  już 21 września  i  przez cały tydzień uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki, w szkole, w domu, na podwórku, w każdej możliwej sytuacji. Klasy wykonywały plakaty, plansze z tabliczką mnożenia oraz układały rymowanki, którymi udekorowano szkołę. Na korytarzach pojawiły się gazetki informujące o akcji. W wielu nietypowych  miejscach w szkole pojawiły się  napisy z działaniami na mnożenie i iloczyny.

            Młodsze klasy kolorowały logo akcji i inne obrazki związane z tabliczką mnożenia. Uczniowie codziennie witali się innym hasłem, przeprowadzali różnego rodzaju gry i zabawy związane z mnożeniem. Pod koniec tygodnia  spośród uczniów, którzy biegle opanowali tabliczkę mnożenia powołano trzy Komisje Egzaminacyjne oraz Patrol Egzaminacyjny. Ich zadaniem było sprawdzenie umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia przez: nauczycieli, personel szkoły, zaproszonych gości oraz  napotkane osoby. W ostatnim dniu akcji odbyły się liczne zabawy i gry matematyczne z tabliczką mnożenia w roli głównej. Każdy mógł sprawdzić się w trzech kategoriach iloczynów : do 50, do 100 i do 500. Chętnych  nie brakowało. Każdy, kto w wyznaczonym limicie czasowym zdołał bezbłędnie podać pięć iloczynów  otrzymywał międzynarodowy tytuł MT EXPERT. Ukoronowaniem tego dnia były rozgrywki sportowo-matematyczne o tytuł: Piłkarza Matematyki i Królowej Skakanki. Przy dużym dopingu kolegów i koleżanek uczniowie doskonale poradzili sobie z konkurencjami. Mistrzami Skakanki zostały: Karolina Gromny, Klaudia Gadziała i Monika Guła, natomiast Piłkarzem Matematykiem został Jakub Sroka,  Krystian Bigda oraz Wojciech Polak.  Dodatkową atrakcją tego dnia był patrol egzaminacyjny, który poza szkołą egzaminował spotkanych przechodniów, kierowców, sprzedawców oraz rodziców.

              Na zakończenie akcji wręczono certyfikaty  potwierdzające znajomość tabliczki mnożenia uczniom oraz wszystkim osobom, które pomyślnie zdały egzamin. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i z niecierpliwością czekamy na następną taką akcję w naszej szkole.

            Nad całością czuwały panie koordynatorki: Helena Bauer i Maria Dziubek.

          • Sprzątanie świata 2015

          •           Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało:  „Wyprawa – poprawa”. 21 września uczniowie klasy czwartej  wraz z opiekunką panią H. Bauer oraz uczniowie z klas młodszych pod opieką pani M. Dziubek sprzątali teren wokół szkoły i okolice Zabrnia.

          • Turniej Orlika

          • 8 i 9 września odbył się VI Turniej Orlika o Puchar Premiera RP. W kategorii dziewcząt młodszych nasze zawodniczki wywalczyły V miejsce. Dzień później do walki stanęli chłopcy – oni również zdobyli V miejsce. Obie drużyny zasilane były uczniami z klasy IV i V, byli to: Kinga Misiak, Karolina Gromny, Monika Guła, Natalia Halada, Małgorzata Sroka, Martyna Galica, Aleksandra Strzyż, Rafał Kotowicz, Piotr Boberek, Adam Sroka, Filip Wilk, Wojciech Polak, Krystian Bigda, Kacper Kalicki, Piotr Strzyż.

          • Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Zabrniu

          • 7 września 2015 roku w Szkole Podstawowej w Zabrniu odbyła  się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Akcja miała na celu promować kulturę żywego słowa, krzewić poczucie wspólnej tożsamości,  integrować szkołę i środowisko lokalne .

            O godz. 9.40 nastąpiło otwarcie akcji. Następnie uczniowie krótko zaprezentowali postać Bolesława Prusa, po czym przeprowadzili kwiz tematyczny. Dobre odpowiedzi były nagradzane łakociami. Z kolei  dzieci przedstawiły najważniejsze postaci powieści : Stanisława Wokulskiego, Ignacego Rzeckiego, Izabelę Łęcką, Juliana Ochockiego. Wcieliły się w bohaterów literackich, przywdziały ich stroje i dokonały prezentacji. Potem nastąpiła główna część imprezy – czytanie fragmentów „Lalki”, „Katarynki” i „Antka”  Bolesława Prusa przy cichych tonach muzyki Wojciecha Kilara i Andrzeja Kurylewicza. Czytali zaproszeni rodzice i  uczniowie.

            Na koniec wszyscy uczestnicy akcji  mieli możliwość  ostemplowania przyniesionej przez siebie książki pieczęcią okolicznościową otrzymaną od prezydenta Rzeczypospolitej.

            Myślimy, że była to wspaniała  okazja, by nie tylko zrealizować założone cele, by lepiej poznać klasykę rodzimej literatury, ale  również szansa, aby powspominać bohaterów stworzonych przez naszego wielkiego polskiego pisarza, jakim był Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki.

            Dziękujemy naszym gościom: pani A. Gromny, panu F. Kaganowi, panu J. Szotowi i panu J. Kaganowi, że odpowiedzieli na zaproszenie  i zaszczycili nas swoją obecnością