Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów i wzruszeń i radości. Dnia 18 stycznia odbyła się ta wspaniała impreza w naszej szkole. Na wstępie p. dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Następnie uczniowie wszystkich klas przygotowały piękny program artystyczny. Dzieci w formie wierszy złożyły dziadkom i babciom życzenia oraz obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Święto Babci i Dziadka
Występ w Astorii
3 stycznia 2014 roku nasza szkoła włączyła się w organizację Spotkania Opłatkowego dla Seniorów z Gminy Wadowice Górne, które odbyło się w Astorii. Uczniowie klasy V i VI zaprezentowali program artystyczny, który składał się z dwóch części.
Pierwszy punkt programu stanowiło przedstawienie pt. „Kwiaty szczęścia". Sztuka traktowała o tym, że bardziej od pieniędzy, potrzebujemy miłości, a miłość to siła nabywcza szczęścia.
Druga cześć występu nawiązywała do aktualnie przeżywanego okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Po raz kolejny uczniowie nawoływali do miłości, której uczy nas Jezus. Próbowali przekonać publiczność, że miłość to umiejętność bycia z drugim człowiekiem i dla drugiego człowieka. Choćby kosztowało to wiele...Następnie zaprosili publiczność do wspólnego kolędowania, po czym obdarowali wszystkich zebranych własnoręcznie wykonanymi aniołkami.
Sztukę wyreżyserowała i montaż przygotowała Cz. Ciejka. O oprawę muzyczną zadbał J. Bizoń. Scenografię współtworzyli A. Łabuz, R. Łabuz i B. Jakubus. Dziękujemy trzem absolwentkom naszej szkoły, U. Kagan, W. Gromny i K. Ciejce, które wsparły nas pięknym śpiewem i recytacją. Dziękujemy właścicielowi Astorii - panu A. Midurze za pomoc w przygotowaniu dekoracji i poczęstunek po występie.
„Boże Narodzenie u pastusków”
Spotkania przedświąteczne w Szkole Podstawowej w Zabrniu stały się już tradycją. 20 grudnia 2013 roku uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się na korytarzu, by w wigilijnym nastroju złożyć sobie życzenia, połamać się opłatkiem, wybaczyć urazy, poczuć jedność szkolnej rodziny.
Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się znacznie wcześniej. Wigilia szkolna miała nawiązywać do staropolskiej Wigilii. Uczniowie klas młodszych wykonali ozdobne łańcuchy ze słomy, waty i bibuły. Na korytarzu stanęła dostojna, żywa świerkowa choinka, którą dzieci przyozdobiły jabłkami, orzeszkami, samodzielnie wykonanymi ozdobami oraz pachnącymi piernikami.
Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem słomy i siana oraz dawnymi życzeniami. Następnie uczniowie klasy II i III poprosili o wpuszczenie kolędników. Po uzyskaniu zgody przedstawili inscenizację w gwarowym wydaniu „Boze Narodzenie u pastusków”. Gwarowe dialogi pasterzy oraz kolędy i pastorałki wywołały radosny nastrój. Z kolei anioły recytacją wierszy o opłatku i wigilijnym stole świetnie wprowadziły do dalszej części spotkania, którą była namiastka tradycyjnej Wigilii domowej. W związku z tym wszyscy zebrani utworzyli krąg, aby widzieć się wzajemnie. Pani dyrektor jako głowa szkolnej rodziny poprowadziła modlitwę odmawianą przed wieczerzą wigilijną, złożyła wszystkim życzenia. Uczniowie zgromadzili się wokół swoich wychowawców, od których otrzymali opłatki. Przy śpiewie kolęd rozpoczęło się dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Były takie wesołe i takie ze łzą w oku; jak to w naszych domach bywa. Aby tradycji stało się zadość uczniowie, nauczyciele i przybyli goście zgromadzili się przy suto zastawionym stole wigilijnym, na którym królowały drożdżowe bułeczki i rogaliki, kruche ciasteczka i pierniki… Każdy skosztował tych pyszności przygotowanych przez mamy uczniów. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy otrzymali świąteczny upominek- przepisy na pierniczki i amoniaczki na kolorowych serduszkach i gwiazdkach z odrobiną świerkowej gałązki.
Ta uroczystość wzmocniła integrację uczniów, nauczycieli, rodziców; zachęciła do kultywowania bożonarodzeniowych tradycji; wprowadziła w świąteczny nastrój pełen radości i blasku.
„Każda radość, którą dajemy innym zawsze do nas powróci”
„Każda radość, którą dajemy innym zawsze do nas powróci” to motto tegorocznych przygotowań do odwiedzin św. Mikołaja w Szkole Podstawowej w Zabrniu. Silny wicher przyspieszył wizytę, bo już 5 grudnia 2013 o 12.00. dzieci powitały miłego Gościa.
Już od dłuższego czasu dzieci w oddziale przedszkolnym systematycznie się przygotowywały, aby godnie przyjąć Gościa. Dzieciom 4-, 5- i 6-letnim często trudno jest przystosować się do zasad panujących w przedszkolu, więc potrzebna jest każda motywacja prowadząca do osiągnięcia dojrzałości szkolnej. Św. Mikołaj to miła tradycja, ale i zachęta do pracy. Dzieci rozwijały pamięć, wymowę, regulację oddechu, motywowały się na każdym kroku, ale i rozmawiały na temat dobroci, szacunku dla drugiego bez względu na wiek. Chętnie sobie pomagały, bo dobry kolega, który :
„..Gdy tym, co posiada, podzielić się umie,
Gdy chętnie pożycza i innych rozumie..”.
Maluchy wspólnie śpiewały i recytowały. Wielkim wyzwaniem, szczególnie dla tych najmłodszych, była indywidualna prezentacja choćby krótkiego wierszyka. Odważnie pokonywały tremę, bo dla wielu to był pierwszy publiczny występ. Dumni rodzice z radością obserwowali swoje pociechy. Chętnie także przybyli rodzice z maluchami, które jeszcze nie chodzą do przedszkola. Dla nich jest to okazja do poznania przyszłego przedszkola i szkoły.
„ Dzięki Ci składamy i na drugi rok Cię do nas zapraszamy” tak żegnały się dzieci z Drogim Gościem. I to jest powód, aby jak najdłużej utrzymać tą tradycję, gdyż niesie ze sobą wiele dobrego. A czy tylko radość przynosi najmłodszym? Zapewne wszystkim sprawia przyjemność obdarowywanie i otrzymywanie nawet drobnych prezentów.
NASZA DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA
Już po raz kolejny włączyliśmy się w akcję Mikołajową, aby sprawić radość podopiecznym Podkarpackiego Hospicjum w Rzeszowie. Celem akcji była pomoc w zbiórce prezentów dla chorych dzieci. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już 3 rok licznie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w tejże zbiórce.
Jak co roku przeprowadziliśmy również akcję Góra Grosza organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Akcja polega na zbiórce monet 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł i 5zł, aby następnie przekazać je rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym oraz pogotowiom opiekuńczym. Kierując się zasadę ‘Grosz do grosza…’ uzbieraliśmy niezłą monetową górkę.
,, Bo wolność krzyżami się mierzy”
W dniu 13 listopada w Szkole Podstawowej w Zabrniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości . Jej tytuł w tym roku brzmiał; ,, Bo wolność krzyżami się mierzy”. Udział w akademii brali uczniowie klasy V i IV, a jej organizatorką była pani Justyna Stopa. Podczas uroczystości wykorzystano zdjęcia i filmy z okresu I wojny światowej. Były one wyświetlane na białym ekranie. W trakcie prezentacji uczniowie odśpiewali hymn narodowy i pieśni historyczne. Publicznością byli uczniowie całej szkoły oraz nauczyciele. Akademia była uroczysta i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Lidia Sypek i Paulina Bigda kl. V
Sukcesy naszych plastyczek w gminnym konkursie plastycznym pt.: „Na palecie Pani Jesieni..”
30 października dwie uczennice z naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym w szkole podstawowej w Wadowicach Górnych. Patrycja Kotowicz i Natalia Babiec z kl. VI rywalizowały plastycznie z wybranymi uczniami innych szkół naszej gminy. Ich zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej w ciągu godz. o temacie jesiennym. Prace obu dziewczyn prezentowały wysoki poziom artystyczny. Jednak III nagrodę otrzymała Natalia.
GRATULUJEMY!!
Wszystkie prace konkursowe można było oglądać na wystawie zorganizowanej w Urzędzie Gminy w Wadowicach Górnych.
Spotkanie z Policją.
24 października do naszej szkoły przyjechała policja. Pan Policjant i Policjantka opowiadali nam o bezpiecznym poruczaniu się po drogach. O numerach 112 i 997. Opowiadali też o swojej pracy i jej niebezpiecznych aspektach. Każdemu dziecku dali do ręki pałkę i kajdanki. Wszystkim takie spotkanie bardzo się podobało.
Mirek Marek i Mateusz Gadziała kl. V
Teatrzyk kukiełkowy w naszej szkole.
20 października 2013 r. w naszej szkole mieliśmy okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pod tytułem ,,Orzeszek”, który przyjechał specjalnie do naszej szkoły. Przedstawienie opowiadało o starszej kobiecinie, która w nagrodę za pomoc otrzymała upragnionego wnuczka. Lecz pewnego dnia błogi spokój został zachwiany bo oto pojawił się zły złodziej, który chciał wszystkim zaszkodzić. Na szczęście zło zostało szybko odkryte i wszystko dobrze się skończyło.
Myślimy, że ten teatrzyk był bardzo zabawny i pouczający.
Przygotowały Katarzyna Wyzga i Kinga Guła kl. V
Wycieczka rowerowa po naszej miejscowości.
We czwartek 17 października, na zajęciach kółka regionalnego wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Uczestniczyła w niej cała klasa piąta. Naszą podróż rozpoczęliśmy od obejrzenia kapliczki św. Jana na Kosówce. Bo chociaż często przejeżdżamy obok, mało zwracamy na nią uwagę. Oglądnęliśmy figurę, obeszliśmy dookoła kapliczki i pomodliliśmy się. Po krótkiej przejażdżce, dotarliśmy do dziadka naszej koleżanki- Magdaleny Szot. Pan Szot pokazał nam, na swojej posesji, ponad stuletniego dęba, który stał w tym miejscu jeszcze przed wojną. Od naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, o tym, że w czasie wojny w lasku w pobliżu jego domu ukrywali się Żydzi. Wiemy, że nasi dziadkowie pomagali im, z narażeniem swojego życia, przetrwać mroźną zimę. Wiemy też, że znaleźli się tacy, którzy donieśli władzom niemieckim o nich. Niestety Niemcy srogo rozprawili się z nimi, wszystkich mordując.
Pan Szot pokazał nam też różne stare źródła materialne, które ma w swojej kolekcji, min; zaprezentował nam stare przedmioty codziennego użytku oraz swoje narzędzia do rzeźbiarstwa i ....... swoją nową rzeźbę, nad którą pracuje. Na zakończenie ubrał naszego kolegę w ówczesny strój żołnierza. Dzięki tej wycieczce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o naszej miejscowości. Byliśmy bardzo podekscytowani tymi wiadomościami i wrażeniami.
Katarzyna Wyzga i Dominika Sołtys kl. V
Obchody Dnia Papieskiego
16.10.2013r. obchodziliśmy już XIII Dzień Papieski. Montaż słowno – muzyczny pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu” przygotowali uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem ks. P. Machnika.
Najpierw narratorzy przypomnieli 16 października 1978 roku, dzień w którym arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Następnie uczniowie słowem i piosenką przywołali postać Błogosławionego Papieża. Wspominali człowieka wielkiego, którego znaliśmy, który towarzyszył nam na drogach wiary i którego nadal kochamy.
Nasza uroczystość była wyrazem wdzięczności i łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II .
S. Szot i S. Ogorzałek
Biblioteka jest wielka przez swą gościnność i wiedzę w niej zawartą, a nie przez jej rozmiary.
Z tej okazji w naszej bibliotece szkolnej odbyły się konkursy czytelnicze. Jeden został przeprowadzony dla kl. I – III. Był to konkurs afiszowy pt.: ”Czy znasz małpę w kąpieli?”. W konkursie zwyciężyła kl. III, która wykazała się wspaniałą znajomością bajki A. Fredry. Dla klas starszych został przygotowany konkurs co -miesięczny. Chętni uczniowie odpowiadają na zamieszczone w bibliotece pytania i co miesiąc zbierają punkty. Podsumowanie konkursu nastąpi pod koniec roku szkolnego, a wytrwali czytelnicy otrzymają nagrody.
Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem
16 października w Szkole Podstawowej w Zabrniu zorganizowaliśmy Światowy Dzień Walki z Głodem.
Tegoroczny apel przebiegał pod hasłem:
„Podziel się kanapką”.
Uczniowie przynieśli zdrowe owoce, warzywa, chrupki oraz pyszne świeże bułeczki dla drugiej osoby.
Była to prawdziwa lekcja wrażliwości. Miło było patrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci zajadających ze smakiem przygotowane dla nich potrawy. Miło było widzieć zaangażowanie się i podzielenie się przysłowiową „kanapką” z koleżankami i kolegami.
Ważna w życiu jest empatia i otwartość na drugiego człowieka.
„Kto potrafi dzielić się z innymi, obdarowuje samego siebie".
Dzień Nauczyciela na wesoło
14 października w sposób szczególny pragnęliśmy okazać wdzięczność naszym nauczycielom. Klasy IV, V i VI przygotowały inscenizację pt. "Dzień Nauczyciela na wesoło''.