W miesiącu październiku uczniowie naszej szkoły; Krystian Wyzga i Wiktoria Boberek, przygotowali prace do konkursu historycznego dla szkół podstawowych pt; „Chcieliśmy wolnej Polski” pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Prezesa IPN dr Jarosława Szarka oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Uczniowie mieli za zadanie opracowanie portfolio poświęconego wybranej postaci – bohaterowi walk o niepodległość Polski z okresu 1939-1989, z terenu województwa podkarpackiego. Nasza drużyna opracowała portfolio dotyczące postaci związanej z rodziną – Tadeusza Boberka. Dotarła do wielu dokumentów, zdjęć i miejsc związanych z życiem i bohaterskimi czynami pułkownika, a następnie zrealizowała cel jakim było wykonanie broszury.
Kilka zdań zamieszczonych w pracy:
Tadeusz Boberek urodził się 20 czerwca 1917 r. w Szczucinie.
W czasie I wojny światowej stracił ojca, co spowodowało przeniesienie jego matki z dworu w Szczucinie. Zamieszkał z matką w miejscowości Załuże. Mając 6 lat zaczął szkołę podstawową. Ze względu na trudne warunki życiowe ukończył tylko 6 klas.
W roku 1935 zaangażował się w pomoc strajkującym chłopom rolnym w Szczucinie, przenosząc im żywność i ulotki. Ich odbiorcą był Jan Kawa. W tym samym roku wstąpił do organizacji Wiejskie Wici. Aktywnie uczestniczył w strajkach i manifestacjach chłopskich na terenie gminy Szczucin. W 1938 roku został powołany do służby wojskowej, którą odbył w 16 Pułku Piechoty w Tarnowie, zyskując stopień kaprala.
Po wybuchu wojny w 1939 roku brał udział w bitwie pod Pszczyną, a później ukrywa się w Lasach Janowskich. Wraca do Załuża, gdzie w 1941 roku organizuje oddziały wojskowe, a rok później trafia do Batalionów Chłopskich. Tam zostaje mianowany komendantem, a później również komendantem powiatowego specjalnego oddziału dywersyjnego przy Komendzie Powiatowej LSB, gdzie walczy do końca wojny. Bierze udział w akcjach dywersyjnych na terenie powiatu Dąbrowa Tarnowska i ziemia mielecka.
W 1947 roku za sprawą amnestii zostaje uniewinniony, jego sprawę umorzono.
Później zaangażował się w życie społeczne wsi. 10 maja 1948 roku został awansowany na stopień sierżanta. W tym samym roku 11 maja otrzymuje Krzyż Partyzancki i odznakę grunwaldzką. Rok później wstępuje do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
W 1955 roku znów angażuje się w prace społeczne za co otrzymuje Dyplom Honorowy.
Współtworzył Spółdzielnię Zdrowia w Słupcu, należał do Kółka Rolniczego i Samopomocy Chłopskiej.
Umiera w 1995 r.
mgr Beata Jakubus