• „Ku niepodległej w 100-lecie Niepodległości”

•      Dnia 31 października 2018r. w naszej szkole gościliśmy grupę artystyczną "Rekonstrukto".

Grupa zaprezentowała nam pokaz historyczny pod hasłem: „Ku niepodległej w 100-lecie Niepodległości” czyli opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

Grupa artystyczna rozpoczęła swoją prezentację od krótkiej pogadanki na temat kultury i obyczajów epoki. Zabrała naszych uczniów w podróż, w czasy kiedy Polska utraciła niepodległość, gdy Polacy walczyli w powstaniach kościuszkowskim, listopadowym czy styczniowym o resztki wolności i godności narodowej.

W dalszej części widowiska uczestnicy mieli okazję obejrzeć stroje z epoki- szwoleżera, powstańca, kosyniera i oficera I brygady Legionów Polskich oraz kolekcję replik broni używanych przez poszczególnych żołnierzy. Każdy mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami i strojami tamtej epoki. Dziewczęta mogły również spróbować swoich sił jako sanitariuszki.

Po zakończonej prezentacji każdy miał możliwość obejrzenia broni czy zadania dodatkowych pytań.

Spotkanie z historią było dla młodszych uczniów przeżyciem, które na długi czas pozostanie w ich pamięci, a dla wielu starszych przypomnieniem wiadomości z historii.

• „Czy damy ludziom to, co najlepsze, zanim los nas rozdzieli…?

•     Półmrok, płomyki świec, zasuszone liście, pachnące gałęzie brzozy, przygaszone kolory i refleksyjna muzyka w tle.

W takiej niezwykłej scenerii i niepowtarzalnej atmosferze już kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu wsłuchiwali się w piękno poezji polskiej. Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych spotkali się na apelu poetycko-muzycznym, by w zadumie dzielić się refleksjami o tajemnicy przemijania i uczyć się z poetyckich strof tego, co dobre i piękne. Przywołali w pamięci  bliskich, przyjaciół, znanych i nieznanych.  Zainspirowani słowami Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” pytali: „Czy damy ludziom to, co najlepsze, zanim los nas rozdzieli…?

Spotkanie przygotowały A. Linard i C. Ciejka

• Bon ton na co dzień

•        23.10.2018r. w Szkole Podstawowej w Zabrniu w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” miało miejsce wspólne czytanie pod hasłem „ Dobre wychowanie wierszem”.

Pięknej prezentacji utworów dokonały uczennice 8 klasy. Czytane teksty traktowały o ponadczasowych wartościach takich jak: grzeczność, ogłada i kultura w kontaktach międzyludzkich. Dla wszystkich uczniów była to okazja do czerpania nieocenionych korzyści płynących z samego czytania, a także wspaniała możliwość zdobywania towarzyskich szlifów.

Dopełnieniem akcji było zaproszenie uczniów wszystkich klas do udziału w konkursie o tytuł „Mistrza Grzeczności”.

• „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”

•         16 października 2018 roku w naszej szkole odbył się  Dzień Głośnego Czytania w ramach konkursu edukacyjnego „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I- III. Imprezę przygotowały klasy I i III wspólne ze swoimi wychowawcami. Uroczystość odbyła się na szkolnym korytarzu. Wcześniej wykonaliśmy dekorację z wizerunkami Słodziaków w szkolnych ławach. Na bocznej ekspozycji znalazła się galeria prac plastycznych uczestników konkursu, prezentująca namalowane postaci Gangu Słodziaków. Wyeksponowaliśmy również imiona bohaterów książki „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” w leśnej scenerii. Wykonaliśmy ich podobizny i zamieściliśmy na drewnianych patyczkach. Przygotowaliśmy stół z maskotkami oraz książkami do oglądania.

Na spotkanie zaprosiliśmy przedszkolaczków oraz uczennicę z klasy siódmej, która odczytała wszystkim zgromadzonym rozdział „Sowa Zosia”. Po wysłuchaniu dzieci odpowiadały na zadawane przez nauczyciela pytania. Z dużym entuzjazmem odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były nazwy zwierząt występujących w tym rozdziale. Przedszkolaczki miały okazję pobawić się maskotkami. Następnie wszyscy uczestnicy w grupach kilkuosobowych na specjalnie przygotowanych, różnorodnych labiryntach doprowadzali myszkę Tereskę do jej przysmaku jakim jest serek. Ponieważ myszce z wysłuchanego rozdziału zaginął pierścionek zaręczynowy uczestnicy imprezy lepili z plasteliny pierścionki i ozdabiali brylancikiem. Wszystkim to zajęcie plastyczne bardzo się podobało. Po tym nastąpiła degustacja sera żółtego, który uwielbiają myszy.Kto również jest smakoszem, chętnie się częstował. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć nasze wystawy, wytwory i dekoracje. Na zakończenie dzieci biorące udział w imprezie otrzymały naklejki Słodziaków. A najważniejsze jest to, że obiecały czytać codziennie. Następnie klasy udały się do swoich sal lekcyjnych, by tworzyć dalsze historie Gangu Słodziaków.