Już po raz kolejny 13 stycznia 2015 roku spotkaliśmy się, aby posłuchać fragmentów książki pt. „Mikołajek”. Tym razem w rolę lektora wcieliła się pani Stanisława Kagan- mama dwojga uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Uczniowie klas 0 – VI w skupieniu i z zaciekawieniem wysłuchali dwóch rozdziałów tej książki. I gdyby nie lekcje z pewnością posłuchaliby więcej.
Słuchamy głośnego czytania „Mikołajka”
O przedświątecznym spotkaniu
19 grudnia 2014 roku w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie społeczności szkolnej.
W wigilijny nastrój wprowadziła nas dekoracja choinkowa i gwiazdkowo- bombkowa oraz wigilijny stół ze świecą i opłatkami.
Swoje kolędowanie rozpoczęła klasa I, II i III. Wkrótce stanęła szopka z Rodziną Świętą i żłóbek z Jezuskiem. Wokół zebrali się pastuszkowie no i aniołowie. W pięknych strojach wkroczyły różne zwierzęta.
Świąteczną piosenką rozpoczęło się urocze przedstawienie, a w nim wiersze, kolędy i inscenizacja pt. „Dlaczego w grocie był wół i osioł”.
Wspaniale śpiewali kolędy uczniowie klasy V, której akompaniowała Kinga Kupiec na keyboardzie. Potem rozpoczęło się dalsze kolędowanie. Równie okazale zaprezentowali kolędy uczniowie z klasy IV i VI. Po pięknych życzeniach uczniów i pani dyrektor nastąpiło dzielenie się opłatkiem. Uczniowie, rodziny uczniów otrzymały drobny upominek w postaci świątecznego gadżetu z życzeniami wesołych świąt.
W miłym nastroju wszyscy udali się na świąteczną przerwę w zajęciach szkolnych.
Wycieczka do Rzeszowa
Rok szkolny to dla uczniów nie tylko obowiązki, nauka, sprawdziany i odrabianie lekcji. Każdy uczeń wie, że w trakcie 10 miesięcy przychodzi też czas na relaks.
16 grudnia wybraliśmy się do kina na film „Uwolnić Mikołaja” oraz Fabryki Bombek w Rzeszowie. Była to okazja do odpoczynku, nawiązania bliższych relacji z kolegami oraz zdobywania wiedzy w atrakcyjny sposób.
Mikołaje, Mikołaje, z siwą brodą mili starcy…
15 grudnia 2014 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Wadowicach Górnych odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski o tematyce mikołajkowej. Naszą szkołę reprezentowało troje uczestników.
I miejsce zajęła Aneta Kagan
III miejsce - Magdalena Szot
Wyróżnienie zdobył Mirosław Marek.
Laureatom konkursu gratulujemy sztuki recytacji i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie w duchu przyjaźni w Domu Strażaka w Kosówce
„Prawdziwi przyjaciele to ci, którzy bezinteresownie pragną dobra swoich przyjaciół”
Arystoteles
6 grudnia 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu wraz z Panią dyrektor Dorotą Ścibor i wychowawczynią Czesławą Ciejką gościli w Domu Strażaka w Kosówce . Zostali tam zaproszeni przez sołtysa wsi, Pana Józefa Szota.
Uczniowie zaprezentowali zebranym rodzicom, mieszkańcom Kosówki, przedstawienie pt. „Przyjaciel ”. Zaczęli od krótkich rozważań na temat przyjaźni. Przywołali myśli filozofów, maksymy poetów i pisarzy. Następnie pokazali zalety prawdziwej i przywary fałszywej przyjaźni na przykładzie fragmentów „Małego księcia” , historii o Leszku i Mieszku oraz o Pawle i Gawle. Scenki wywołały u widzów niemałe zainteresowanie, tym bardziej, że były prezentowane w formie pantomimy i pozostawiały wiele miejsca dla własnej interpretacji i przemyśleń. Atrakcyjności występom dodały piosenki, refleksyjna muzyka i skromna choreografia.
Nawiązując do myśli przewodniej przedstawienia, mali aktorzy podkreślili także wartość zażyłości, jaka łączy Szkołę i społeczność wiejską Kosówki. Podziękowali Panu Józefowi Szotowi , prawdziwemu przyjacielowi szkoły i wszystkim zebranym za wieloletnią i owocną współpracę.
Imprezę w duchu przyjaźni zaszczycił swoją obecnością nowy włodarz Gminy Wadowice Górne, Pan Jerzy Kos. Uczniowie i mieszkańcy wsi przywitali Go serdecznie, pogratulowali zaszczytnej funkcji i życzyli owocnej pracy, wykorzystanych szans i spełnionych nadziei.
Na spotkanie w remizie przybył także przyjaciel, który niezawodnie i corocznie odwiedza dzieci w grudniu – św. Mikołaj. Młodsze dzieci szkolne powitały go wierszykami, po czym wszyscy zebrani otrzymali prezenty.
W dalszej części imprezy można było usiąść przy ciastku i herbatce, serdecznie porozmawiać i jeszcze bardziej zacieśnić więzy przyjaźni.
KAŻDY MOŻE POMAGAĆ
Kolejny rok w naszej szkole przeprowadzona została akcja „Mikołajkowa Pomoc” dla podopiecznych fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Polegała ona na zbiórce prezentów dla chorych dzieci i ich rodzin z okazji dnia Św. Mikołaja. Uczniowie naszej szkoły i ich rodzice po raz kolejny pokazali, że są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, często bezradnego wobec choroby i cierpienia.
Dziękujemy bardzo serdecznie zarówno Wam rodzice jak i dzieciom za ofiarność i serce!
Dlaczego warto pomagać innym?
Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie, kiedy my będziemy potrzebowali pomocy… Pamiętajcie! to co wysyłamy w świat, wróci do nas prędzej czy później. Pomagając bezinteresownie, sprawiamy, że świat, w którym żyjemy, staje się piękniejszy. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.
Dołóż swoją cegiełkę w przyszłym roku.
„WITAJ św. MIKOŁAJU”
Tak przedszkolaki witały Ukochanego Gościa już 05.12.2014. w naszej szkole. Dzieci 4-, 5- i 6-letnie już od dłuższego czasu żyły nadzieją, że odwiedzi je św. Mikołaj.
„Podaj ludziom dobroć i rzuć daleko od siebie, a nazajutrz będziesz miał jej więcej niż dotychczas”
Pod takim hasłem przebiegały przygotowania. Choć dla maluchów nie łatwe były rozstania z bliskimi, jeszcze poznawały zasady dobrego przedszkolaka i starały się opanowywać nowe umiejętności, a przecież wiek i temperament mają swoje potrzeby. Dzieci więc z wielkim trudem przyswajały sobie wiersze, piosenki. Jednak im bliżej do 5 grudnia tym bardziej się starały i lepiej pracowały.
Kilka dzieci pobladło, inne dostały rumieńców już na sam dźwięk dzwonka. Maluchy powitały Wielkiego Gościa, zaprezentowały utwory na tą okazję oraz recytowały wiersze, zatańczyły, zaśpiewały wybrane utwory, których uczyły się od początku roku szkolnego. Potem nastąpiła część bardzo oczekiwana - rozdanie prezentów. Pomimo tego, że w ten dzień św. Mikołaj był bardzo miły, wszystkich głaskał po głowach i z czułością do nich się zwracał jednak było paru takich, którym najbezpieczniej było z mamą..
Czy jest jeszcze ktoś, by co roku wzbudzał takie emocje? Często bazując na tych uczuciach można dotrzeć do dziecka, pomóc mu się otworzyć na nowe zadania, spojrzeć z innej perspektywy i podjąć pracę nad sobą samym. Dzieci mają świadomość, że to ktoś się przebiera, ale każdemu wolno marzyć. Dorośli powinni pomagać „małym ludziom” beztrosko przeżyć dzieciństwo!
Anna Łabuz
Gminny Konkurs Plastyczny "Melancholia jesienna"
Po raz drugi przedstawiciele naszej szkoły w osobach Jakuba Chudego i Sebastiana Strzyża wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym zorganizowanym 26 listopada w Zespole Szkolno- przedszkolnym w Wadowicach Górnych. W tym roku praca uczestników polegała na narysowaniu węglem martwej natury przygotowanej przez organizatorów. Poziom konkursu okazał się bardzo wysoki, a prace uczestników na wyrównanym poziomie. Nasi chłopcy wykonali piękne prace i godnie reprezentowali naszą szkołę
„Tu wszędzie jest moja ojczyzna”
Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrniu próbowali swoich poetyckich umiejętności, biorąc udział w X edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Tworzyli strofy o Ojczyźnie, pięknie rodzimej przyrody i patriotyzmie.
Czworo z pięciorga naszych uczestników konkursu zdobyło wyróżnienia:
Magdalena Szot
Małgorzata Sroka
Klaudia Gadziała
Agnieszka Guła
GRATULUJEMY!
"I ME SERCE SIĘ RADUJE, ŻE OBCHODZĘ POLSKI ŚWIĘTO!"
7 listopada 2014 roku spotkaliśmy się na apelu z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności . Wspominaliśmy rozbiory Polski , próby ratowania Ojczyzny, zrywy niepodległościowe: Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, wreszcie I wojnę światową i upragnione wyzwolenie - odrodzenie się Polski po 123 latach niewoli.
Obrazy z historii naszego kraju przedstawiali nam nasi koledzy z klasy IV w formie pantomimy. Największe zainteresowanie wzbudzili trzej uczniowie ubrani na czarno symbolizujący zaborców, którzy rozerwali biało-czerwoną flagę i udaremniali powstanie Polski. Dodatkowo narratorzy przedstawiali wydarzenia, a recytatorzy wprowadzali nas w nastrój refleksji. Udanej całości dopełniały piosenki w wykonaniu uczniów klas V i VI oraz groźna, przejmująca muzyka.
Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych
8 listopada w Wadowicach Górnych odbył się Gminny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych. W turnieju brało udział sześć szkół z terenu gminy. Dziewczęta z naszej szkoły wywalczyły drugie miejsce. Najskuteczniejszą zawodniczką zawodów, która zdobyła największą ilość bramek okazała się Sylwia Galica. Dziewczynki otrzymały dyplom oraz piłki ręczne. Najlepsza zawodniczka otrzymała drobny upominek w postaci torby sportowej. Wszystkie zawodniczki walczyły z godnie z zasadami fair play.
W zawodach brały udział:
1. Sylwia Galica
2. Magdalena Szot
3. Paulina Bigda
4. Lidia Sypek
5. Katarzyna Wyzga
6. Kinga Guła
7. Agnieszka Guła
8. Klaudia Gadziała
9. Simona Mucha
10. Karolina Gromny
11. Kinga Misiak
12. Dominika Sołtys
Konkurs "Super Klasa"
Bateria to zmagazynowana energia chemiczna zamieniana w energię elektryczną. Zużyte baterie zawierają metale ciężkie takie jak ołów, kadm, rtęć, lit. Wymienione substancje są niebezpieczne dla środowiska, gdy trafią bezpośrednio do kosza, bądź - co gorsza - na dzikie wysypisko. Zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, dlatego też należy je oddzielać od zwykłych śmieci poprzez segregację „u źródła”, czyli bezpośrednio po ich wykorzystaniu.
Od kilku lat w naszej szkole we współpracy z firmą REBA organizujemy zbiórkę zużytych baterii. W listopadzie zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły konkurs ekologiczny. Klasa, która przyniesie najwięcej surowca w ciągu tygodnia otrzyma dyplom i tytuł „Super klasy”.
Przez cały tydzień uzbieraliśmy aż 61 kg zużytego surowca.
Tytuł „Super klasy” zdobyli szóstoklasiści. Serdecznie gratulujemy!!!
Serdecznie dziękujemy także wszystkim uczniom i rodzicom, którzy aktywnie zbierali baterie przez cały rok. Gorąco zachęcamy wszystkich do licznego udziału w tej akcji w kolejnym roku szkolnym.
Wycieczka rowerowa.
Na zajęciach kółka regionalnego naszej V klasy ,wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Nie obyło się bez przygód, które zapewniły nam spadające łańcuchy przy naszych rowerach. Mimo problemów pojechaliśmy na Kosówkę, gdzie oglądnęliśmy kapliczkę św. Jana Napomucena i zrobiliśmy sobie kilka zdjęć, a w trakcie chłopcy naprawiali rower.
Później pojechaliśmy na Wierzchowiny, gdzie także oglądaliśmy zabytkową kaplicę tzw. Podkanie. Kaplica znajduje się na górce, wśród kilku brzózek. Niestety, nie mogliśmy wejść do środka ani tam zaglądnąć, bo okienka były zabite. Sama kapliczka była dla nas historyczną ciekawostką i tajemnicą, którą spróbujemy odkryć na zajęciach kółka regionalnego.
Następnie przejechaliśmy dalej, by obejrzeć pomnik lotnika, który zginął w czasie wojny. Pani Beata Jakubus planowała jechać dalej, ale z powodu roweru, który ciągle się psuł, nawróciliśmy do szkoły.
W czasie tej wycieczki spotkało nas wiele przygód, ale ja i tak byłem z niej zadowolony.
Adrian Klimczak
Pokaz mody odblaskowej
16 października 2015r. odbył się w naszej szkole „Pokaz mody odblaskowej”. Uczniowie klas młodszych i przedszkolaki prezentowali swoje odblaskowe ubrania.
Chcemy być widoczni na drodze w dzień …
... i wieczorem!
Październik miesiącem bibliotek szkolnych.
W związku z udziałem naszej szkolnej biblioteki w tej ogólnopolskiej akcji, bibliotekarka zorganizowała w tym miesiącu kilka konkursów czytelniczych. Dla młodszych klas był to konkurs „Spotkanie z bajkami”, sprawdzający znajomość popularnych bajek. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą okładkę do ulubionej książki.
Również najmłodsi uczniowie naszej szkoły – przedszkolaki, zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników. Zostali zapoznani z regulaminem biblioteki i każdemu została założona karta czytelnicza, na którą po raz pierwszy mogli wypożyczyć wybrane przez siebie bajeczki.
Dzień Nauczyciela
Dzień Komisji Narodowej to historyczne wydarzenie jakie miało miejsce 14 października 1773 r. W ten dzień powstało w Polsce I Ministerstwo Oświaty - Komisja Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ministerstwo odpowiadało za działalność szkół w naszej Ojczyźnie.
Potocznie, dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela.
W naszej szkole obchodziliśmy go 15 października. Uroczystą akademię przygotowała klasa VI pod kierunkiem Pani Beaty Jakubus. Oprawę muzyczną przygotował Pan Januariusz Bizoń.
"Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!"
10 października 2014 roku uczniowie klasy VI, pod kierunkiem ks. Piotra Machnika wystawili akademię ku czci św. Jana Pawła II, z okazji zbliżającego się dnia papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!" Piękne teksty poetyckie, oprawa muzyczna i nagrania przemówień papieskich dostarczyły głębokich przeżyć.
Wycieczka do Wadowic i Dinozatorlandu.
Końcem września, myśląc już o nadchodzącym miesiącu papieskim, wybraliśmy się z wycieczką do rodzinnego miasta naszego papieża rodaka - Jana Pawła II. W wycieczce wzięli też udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Wadowicach Dolnych. Po dość długiej drodze, dojechaliśmy do Wadowic. Tam najpierw odwiedziliśmy kościół, do którego chodził mały Karol Wojtyła. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy chrzcielnicę, w której był chrzczony nasz święty. W osobnej kaplicy podziwialiśmy rzeźbę przedstawiającą siedzącego Jana Pawła II i mogliśmy się pomodlić przy relikwii tegoż świętego - Jego Świętej Krwi. Później zwiedziliśmy muzeum mieszczące się w jego domu rodzinnym. Tam obejrzeliśmy mieszkanie, w których spędził dzieciństwo z rodzicami. Mogliśmy też dotknąć wielu multimedialnych eksponatów – np. album ze zdjęciami, kajak którym pływał z młodzieżą, czy szat liturgicznych. Obejrzeliśmy filmy o czasach, w których żył Papież. Mogliśmy usłyszeć ostatnie bicie jego serca oraz przekonać się, jak bardzo duchowe było jego odejście z tego świata, kiedy zamknęła się Biblia w czasie jego pogrzebu. Przekonaliśmy się też jak wyglądały Wadowice, kiedy Karol był małym chłopcem i jak bardzo się zmieniły.
Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie Parków w Dinozatorlandzie. Pierwszym parkiem, który zwiedziliśmy był Park Dinozaurów. Na wstępie oglądaliśmy powstanie i zniszczenie świata dinozaurów w kinie 5D. W samym parku zobaczyliśmy gigantyczne dinozaury; mięsożerne, latające i te małe, ale bardzo groźne. A w muzeum mogliśmy zobaczyć jak wygląda praca archeologów oraz jakie źródła materialne są ich odkryciami. Widzieliśmy też parę prehistorycznych ludzi, a nawet mogliśmy zrobić sobie z nimi zdjęcie. W Parku Owadów Gigantów widzieliśmy biedronkę, stonkę, muchę i inne owady w duuużych rozmiarach. Dom do góry nogami zaintrygował nas swoim wnętrzem, gdzie wszystkie przedmioty były odwrócone do góry, nawet samochód w garażu. Do Parku Mitologii zawiozła nas specjalna lokomotywa. Na miejscu obejrzeliśmy konia trojańskiego, pokaz fontann i pobiegaliśmy po labiryncie Minotaura. Duży tramwaj wodny przewiózł nas po jeziorze prezentując kilkanaście mitologicznych figur, znajdujących się na wodzie, a automatyczny przewodnik opowiadał nam fragmenty mitów. Na zakończenie mogliśmy spędzić czas na karuzelach, grach zręcznościowych i zabawie.
Do domów wróciliśmy wieczorem, bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń po wycieczce i zawartych nowych znajomościach.
Akcja "Pomóż i TY"
Na początku roku szkolnego – w odpowiedzi na apel Fundacji „Pomóż i Ty” – uczniowie naszej szkoły uczestniczyli zbiórce pieniędzy na pomoc 17- letniemu Kamilowi Dominiakowi, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Oprócz systematycznej rehabilitacji potrzebuje zakupu sprzętu do edukacji i obsługi komputera za pomocą ruchów gałek ocznych tj. "PCEye GO"...” Przedstawiciele Szkolnego Koła PCK rozprowadzali wśród uczniów klas 0-VI „cegiełki” - zakładki do książek. Zebrane środki w kwocie 167 zł przekazano na rzecz niepełnosprawnego Arka.
Wystawka „W 70 rocznicę powstania warszawskiego”.
W tym roku obchodzimy wiele historycznych rocznic. W związku z tym szkolna biblioteka przygotowała we wrześniu wystawę o rocznicy powstania warszawskiego, które odbyło się
1 sierpnia 1944 r. Była to jedna z największych walk z nazistowskim najeźdźcą, który zburzył nasz nowo odbudowany kraj po 1918 r. W walkach powstańczych o naszą stolicę walczyli żołnierze, ludność cywilna, młodzież, a nawet dzieci. Powstanie trwające 63 dni pokazało, że Polacy pragną mieć wolny i niezależny kraj, nawet za cenę poświęceń jakie muszą ponieść. Udowodnili też, że mimo wielu przeciwności są wielkimi patriotami, którzy bardziej od siebie, ukochali swoją Ojczyznę.
Wystawka zorganizowana przy bibliotece w przystępny sposób przybliżyła zarówno młodszym jak i starszym uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszej Ojczyzny oraz losy wielu bohaterskich żołnierzy.
Archiwum Aktualności