• Regulamin biblioteki

• REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Postanowienia ogólne.

1) Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

2) Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem oraz go przestrzegać.

3) Godziny pracy biblioteki dostosowane są do tygodniowego planu pracy szkoły.

4) Użytkownicy zobowiązani są do poszanowania wyposażenia, sprzętów oraz zbiorów bibliotecznych. Każdego czytelnika obowiązuje kultura czytania i dbałość o stan książki.

5) W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

6) Uczniom o najwyższej aktywności czytelniczej oraz biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na zakończenie roku szkolnego.

2. Regulamin wypożyczalni.

1) Wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność za stan i termin zwrotu materiałów bibliotecznych.

2) Czytelnik może mieć na koncie 4 książki na okres 1 miesiąca.

3) Książki naukowe i popularnonaukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie.

4) Czasopisma, maksymalnie 3 egzemplarze, wypożycza się na 1 tydzień.

5) Księgozbiór podręczny ( encyklopedie, słowniki) oraz zbiory multimedialne udostępnia się wyłącznie na terenie szkoły.

6) W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.

7) Uczniowie przygotowujący się do konkursów i olimpiad mają prawo do wypożyczenia większej ilości książek.

8) Zgody na prolongatę terminu zwrotu książki może udzielić bibliotekarz.

9) Wobec czytelników przetrzymujących książki ponad wyznaczony termin stosuje się wstrzymanie wypożyczeń do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

10) W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki należy odkupić taką samą pozycję lub książkę z listy ustalonej przez bibliotekarzy.

11) Wszystkie wypożyczone materiały należy zwrócić najpóźniej na 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.

12) Imienny wykaz czytelników zalegających ze zwrotem książek zgłaszany jest na koniec roku szkolnego do wychowawcy i dyrektora szkoły.

13) Uczniowie mogą wypożyczać książki na okres wakacji letnich

a) warunkiem wypożyczenia książek na okres wakacji jest zwrócenie wcześniej wypożyczonych materiałów do biblioteki szkolnej,

b) książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego,

c) termin zwrotu wypożyczonych książek upływa 10 września.

14) Każdy uczeń odchodzący ze szkoły jest zobowiązany rozliczyć się z wypożyczonych materiałów bibliotecznych.

15) Pracownicy szkoły opuszczający zakład pracy zobowiązani są do zwrócenia wypożyczonych materiałów bibliotecznych z potwierdzeniem tego faktu na obiegówce.

Nauczyciel – bibliotekarz

Czesława Ciejka