• Koncepcja pracy Szkoły

• POCZYTAJ, TO WAŻNE

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Zabrniu

Nasza szkoła jest otwarta na potrzeby ucznia, dba o jego rozwój. Realizujemy zadania w zakresie dydaktyczno – wychowawczym i opiekuńczym. Kształcimy ku przyszłości, jesteśmy szkołą dla wszystkich uczniów, którzy pragną osiągnąć sukces. Dzięki stosowaniu nowoczesnych metod i technik nauczania pomagamy każdemu dziecku rozwijać się w miarę swoich możliwości. Rozwijamy jego zainteresowania i uzdolnienia oraz wspieramy w pokonywaniu trudności. Wpajamy pozytywne wartości.

„Wychowanie to nieustannie toczony dialog nauczyciela z uczniem

prowadzący ku horyzontowi dobra, prawdy i piękna.”

T. Gadacz

Naczelny cel wychowania

Wychowanie dziecka świadomego dokonywanych wyborów i wszechstronnie rozwijającego swoją osobowość w sferze intelektualnej, społecznej i moralnej, wrażliwego na otaczający go świat.

Sylwetka absolwenta I etapu kształcenia

W wyniku realizacji zadań wychowawczych dla klas I-III, uczeń kończący klasę III:

Ma poczucie przynależności do klasy, jest jej częścią.

Umie pracować w grupie, zna swoje prawa i obowiązki.

Potrafi się grzecznie zachować w różnych sytuacjach.

Zna symbole narodowe, regionu, wie jak się wobec nich zachować.

Dostrzega różnice wśród ludzi, potrafi okazać szacunek drugiemu człowiekowi.

Potrafi rozróżnić dobro i zło w różnych sytuacjach.

Wie, do kogo może zwrócić się o pomoc.

Sylwetka absolwenta II etapu kształcenia.

Absolwent  klasy VI, na miarę swojego wieku:

Przestrzega ogólnie przyjętych norm społecznych i etycznych, takich jak: prawdomówność, uczciwość, kultura osobista.

Potrafi prezentować swoje sądy z poszanowaniem zdania innych, jest tolerancyjny.

Jest ciekawy świata: poszerza swoją wiedzę, zdobywając ją korzysta z różnych źródeł, interesuje się otaczającą go rzeczywistością.

Potrafi ocenić wagę i znaczenie informacji.

Czynnie uczestniczy we wspólnych działaniach na terenie klasy, szkoły, środowiska.

Zna i stosuje prawa i obowiązki ucznia.

Ma poczucie tożsamości, przynależności kulturowej.