• Z KART HISTORII NASZEJ SZKOŁY

Historia powstania naszej szkoły

Po I wojnie w domu prywatnym pana Józefa Kiełbasy powstaje pierwsza szkoła w Zabrniu.

W roku 1926 otwarto nową, jednoklasową szkołę w drewnianym budynku wybudowanym za sprawą Komitetu Szkolnego, którego członkiem był pan Stanisław Sypek.

2 marca 1958 roku to data, która z pewnością znalazła szczególne miejsce w historii powstania teraźniejszej Szkoły Podstawowej w Zabrniu. W tym dniu powołano do działalności Wiejski Komitet Budowy Szkoły, który przez kolejne 9 lat zabiegał o sfinansowanie planów  wybudowania nowej, ośmioklasowej szkoły.

Kierownik ówczesnej szkoły Jan Pipała podczas gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Zabrnia i Kosówki stwierdził, że budynek starej, drewnianej szkoły jest zniszczony, nieszczelny i zimny. Panuje w nim wilgoć i nie nadaje się do remontu, a sala wynajęta do nauki jest mała i ciemna. Szkoły o wyższych klasach są oddalone od Zabrnia o kilka kilometrów, co stwarza dodatkowe trudności.  Wobec powyższego stanu rzeczy postanowiono, że zachodzi konieczność polepszenia warunków pracy uczniów i nauczycieli, i wybudowania nowej szkoły. Realizację tego zadania postanowiono prowadzić w połączeniu sił społeczeństwa z pomocą władz  powiatowych i gromadzkich.

Nad całością czuwali kolejni kierownicy szkoły: początkowo był to pan Czesław Misiak, a następnie pan Jan Łowczyk. Mieszkańcy wsi Zabrnia i Kosówki zdeklarowali świadczenie czynu społecznego w postaci robocizny niefachowej i pomocy w gotówce.

W grudniu 1962 roku członkowie Komitetu udali się do SRN w sprawie kupna materiałów do budowy za nie wykorzystaną kwotę 90 000 zł przeznaczoną na remont starej szkoły. Do października roku 1963 dzięki dużej ofiarności mieszkańców wsi Zabrnia i Kosówki, którzy nie szczędzili wysiłków nawet w porze nocnej, udało się przepracować w czynie 241 dniówek. W tym samym roku udano się do Wydziału Oświaty w Mielcu z prośbą o pomoc w dalszych poczynaniach.

W 1965 roku utworzono konto Komitetu Budowy Szkoły w Banku Spółdzielczym w Mielcu, gdzie wpłacono gotówkę zadeklarowaną przez ludność - wkład społeczny wyniósł 50 % kosztów całej budowy. Staraniem tutejszej ludności we wrześniu 1966 roku stanęły fundamenty pod nową szkołę, a 5 lutego 1967 roku miało miejsce uroczyste otwarcie budynku szkolnego.

Byli nauczyciele tutejszej szkoły

Po I wojnie światowej w roku 1918 we wsi została zorganizowana szkoła w domu prywatnym pana Józefa Kiełbasy. W roku 1919 do wsi przybyła nauczycielka, która uczyła w domu prywatnym pana A. Sypka.

W 1926 r. następuje otwarcie jednoklasowej szkoły w drewnianym budynku wybudowanym za sprawą Komitetu Szkolnego, którego członkiem był Stanisław Sypek.

W czasie II wojny, w latach 1939 / 40 nauczycielem była Maria Pomanówna, religii uczył ks. Wójcik. Po II wojnie, dalej w drewnianej szkole, gdzie do nauki były przeznaczone dwie sale uczyła jedna nauczycielka Cecylia Kiełbasówna.

W roku 1948 do szkoły zostaje oddelegowany nowy nauczyciel Aleksander Wilk, który wspólnie z poprzedniczką pracuje z dziećmi. Wkrótce pan Wilk przejmuje kierownictwo szkołą i on zajmuję się nauczaniem, gdyż żona Cecylia przebywa na wychowawczym.

Do roku 1953 w Zabrniu powstaje VI klas. Często zajęcia są łączone ze względu na małą liczbę dzieci. Od 1958 r. kierownictwo nad szkołą obejmuje małżeństwo Jan i Helena Pipałowie. W 1955r. pani Helena organizuje w szkole ZHP, które działa z powodzeniem.

W latach 1946/47 religii w szkole uczy ks. Rodak, później przedmiot ten zostaje usunięty ze szkół. 2 marca 1958 roku to data, która z pewnością znalazła szczególne miejsce w historii powstania Szkoły Podstawowej w Zabrniu. W tym dniu powołano do działalności Wiejski Komitet budowy Szkoły, który przez kolejne 9 lat zabiegał o sfinansowanie planów wybudowania nowej, ośmioklasowej szkoły. Kierownik ówczesnej szkoły Jan Pipała podczas gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Zabrnia i Kosówki stwierdził, że budynek starej drewnianej szkoły jest zniszczony, nieszczelny, zimny, panuje w nim wilgoć i nie nadaje się do remontu, a sala wynajęta do nauki jest mała i ciemna. Szkoły o wyższych klasach są oddalone od Zabrnia o kilka kilometrów, co stwarza dodatkowe trudności. Wobec powyższego stanu rzeczy postanowiono, że zachodzi konieczność polepszenia warunków pracy uczniów i nauczycieli i wybudowania nowej szkoły. Realizację tego zadania postanowiono prowadzić w połączeniu sił społeczeństwa z pomocą władz powiatowych i gromadzkich.

W roku 1963 kierownictwo szkoły przechodzi w ręce małżeństwa Zofii i Czesława Misiaków. Od 1965 roku znów następuje zmiana, do szkoły przybywają Jan i Adela Łowczykowie.

Od 24 III 1965 r. uchwałą Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Wadowicach Górnych wprowadzono w szkole na rok szkolny 1965/66 - 8 klas. Uchwała ta zbiega się z budową nowej murowanej szkoły. Od tego czasu, w związku ze zwiększeniem się liczby etatów do szkoły przybywają nowi nauczyciele. W roku szkolnym 1965/66 dochodzą: Teresa Grodecka, Wit Szymański. W 1966/67 Władysław Korzeń, M. Gwóźdź, J. Gwóźdź.

Od 1970 r. po przeniesieniu się do nowego budynku szkoła zostaje Szkołą Zbiorczą wsi Zabrnie i Kosówka. Uczący nauczyciele to : Barbara Kurmaniak, E. Salamaga, Stanisława Ćwięka, A. Majcher. W roku 1984/85 kierownikiem szkoły zostaje Janina Prażewska.

W latach 1988-2019 roku dyrektorem szkoły była Dorota Ścibor. Od roku 2019 funkcje dyrektora piastuje Helena Bauer.