• Zabrnie

        •                            Z kart historii naszej wsi

                                                  Znaczenie nazw wsi i przysiółków
             
          Zabrnie - "część za Brniem"
          Kosówka możliwe są różne znaczenia tej nazwy: może to być teren pokryty krzewami lub karłowatymi drzewkami sosnowymi; zagajnik, w którym gnieździły się kosy (ptaki); miejsce gdzie wyrabiano kosy, lub miejsce od zakosu na rzece.
          Cegielnia - miejsce gdzie wyrabiano cegły
          Kopaliny - od kopania
          Dożywocie - nazwa wywodzi się od rodzaju świadczenia na rzecz kogoś, np. starych rodziców czy opiekunów
          Jędzejów - od imienia
          Zarzecze - miejsce za rzeką


                                                         Nazwy rzek
          Breń - brej(a) czyli błotnista woda
          Jamnica - nazwa od Jam
          Zgórska - od Zgórska lub w znaczeniu rzeki płynącej z wzniesienia
          Janówka - kanał obok kapliczki św. Jana


                             Krótka historia kapliczek w Zabrniu i okolicach

               Kapliczka Św. Jana Nepomucena znajduje się przy drodze z Kosówki do Zabrnia. Trudno ustalić dokładnie kiedy powstała - uważa się, że stoi w tym miejscu już 130 lat. Mogła być ufundowana przez właścicieli dworu "Kosówka" - rodzinę Zielińskich. A być może jej powstanie wiąże się z "rabacją" i śmiercią tegoż Zielińskiego - by "przestało straszyć" w miejscu "śmierci pana" tą kapliczkę postawiono, i miało "się uspokoić". Druga wersja mówi o tym, że miała ona być wotum wdzięczności za ocalenie syna. Podobno topił się on w rozlewisku wody, które niegdyś znajdowało się w pobliżu tego miejsca. Świętego Jana Nepomucena wiąże się także z modlitwami o ochronę przed powodziami, które nękały okolicę. Kapliczkę odnawiano w 1912 r, a także w 1995 r z inicjatywy P. Szota  
          W trakcie II wojny światowej wojska niemieckie przeniosły ją na drugą stronę drogi. Po wojnie przeniesiono ją na dawne miejsce.


                                      Figura Matki Bożej Różańcowej

               Figura wykonana jest z piaskowca i ustawiona na kamniennym postumencie. Inicjatorem jej postawienia był na początku XX w. Ks. Franciszek Łukasiński, proboszcz z Wadowic Górnych. Wykonano ją za składki mieszkańców w Bochni i furmanką przywieziono na miejsce. Figura w drodze pękła i na miejscu musiano ją sklejać. W 2004 r. została otoczona nowym płotkiem ufundowanym przez rodzinę Łabuzów.


           Blaszana kapliczka z gipsową figurą Matki Bożej Niepokalanej

                Przy drodze Zabrnie - Szczucin znajduje się kapliczka z figurką Matki Bożej Niepokalanej. Wykonano ją w 1956 r. zgodnie z życzeniem zmarłego rok wcześniej Antoniego Maziarza. Fundatorzy to: rodziny Matuszczaków i Maziarzów. Niedawno remontowana po tym jak uszkodziło ją upadające drzewo.